Dobrý den, potřeboval bych se zeptat, zda je řešení mého problému pro mě zdravotně nezávadné, či to

1 Počet odpovědí:
Dobrý den,
potřeboval bych se zeptat, zda je řešení mého problému pro mě zdravotně nezávadné, či to může být problém a dělám někde chybu(kromě toho, že s tím nemám v plánu jít k lékaři). Již spousty let, bohužel si nepamatuji počátek asi od jakživa, je mi 22 let, mě trápilo pálení žáhy, po beznadějném hledání spouštěčů a zkoušení různých uprav jídelníčku, jsem dospěl k výsledku, že je ta vada asi vrozená, vzhledem k tomu, že jsem zjistil, že to má spousty lidí a jedná se o jakousi vrozenou poruchu "záklopky" a že dochází k úniku přebytku žaludečních štáv zpět do jícnu a že to mnohokrát řeší právě takovými léky, které bez problému užívají klidně doživotně. Tak jsem si našel volně prodejný lék Helicid 10mg (omeprazolum ), napřed jsem tomu moc nevěřil, poté co jsem vyzkoušel všechny přírodní cesty bez účinku, ale tenhle lék mi zabral hned první den a po celých čtrnáct dní(doporučené užívání bylo 2tablety denně po dobu 14dní) jsem byl úplně bez problému i jsem pocítil zlepšení trávení. Po dobrání se mi, ale po pár dnech pálení opět vrátilo. Koupil jsem si tedy další balení tohoto léku, ale ze svého úsudku jsem ho začal brát pouze 1 tabletu (10mg) denně a později obden a i v případě užívání pouze obden mi tento lék výborně funguje a nemám žádné problémy. Chci se zeptat zda je takový způsob užívání v pořádku, jak to cítí moje tělo je jedna věc, sedí mi to perfektně a je to po letech úleva, které bych se těžko vzdal. Ale zajímá mne i odborný pohled na věc. Samozřejmě vím, že mnou do nedohledna odložená prohlídka+ a následná gastroskopie by mohla ukázat nějaké onemocnění, které tento inhibitor může zakrývat, protože potlačí jeho příznaky, ale vzhledem ke svému věku a délce trvání problému, snadnosti s jakou i minimální dávka inhibitoru problémy odstraní, si myslím, že se jedná pouze o vrozenou poruchu. Vím, že taková sebediagnóza je dost k ničemu, když nejsem lékař, ale chci vědět zda mnou zvolená "léčba"není pro mne nebezpečná.
dobrý den, váš postup je mírně řečeno zvláštní, omeprazol je na trhu asi 20 let a starší léky ještě mnohem déle a také byly velmi dobré, vůbec nerozumím tomu že se lékařem nedomluvíte, určitě by vám to napsal hned i bez gastroskopie, navíc to pojišťovna většinou plně hradí a bez receptu to stojí dost peněz, samozřejmě jako lékař vás musím upozornit, že jedině gastroskopie může ukázat jak je léčba dostatečná či nedostatečná, na druhou stranu vás zase nikdo nemůže do polykání hadice nutit, resp. přinutit a na léčbu a předepsání léku máte nárok i bez tohoto vyšetření, řídit dávkování léčby pouze podle potíží nemůže být úplně spolehlivé, mohu vám pouze doporučit nasadit takovou pravidelnou dávku, při které se pálení žáhy vůbec nebude objevovat či vracet ( tedy nečekat s nasazením, resp. vrácením léku až se pálení zase objeví, to je již pozdě a signalizuje to již poškozování sliznice jícnu, čemuž je potřeba zabránit, jinak dochází trvalému poškození, jizvení a dalším komplikacím ) takže pokud to chcete riskovat, tak na to jistě máte právo, vzhledem k věku jistě se zatím asi nemusíte obávat vážnějších komplikací, ty přicházejí samozřejmě ve vyšším věku a u kuřáků více atd., je mi s podivem že nedokážete s lékařem normálně tyhle věci probrat a zvolit nějakou společnou řeč a strategii, vždycky se dá na něčem rozumném domluvit a úplně zbytečně sám několik let hledáte léčbu, když to mohlo být vyřešené jednou návštěvou u lékaře, nemusíte se nás lékařů tak bát, většinou nejsme žádní sadisti a dokážeme problém řešit lépe než laici, operace těchto poruch dnes nejsou vůbec nutné, zvláště pokud léčba takto dobře zabírá.