Dobrý den, poslední měsíc si častěji představuji svoji smrt a nechápu, proč když o tom s někým začnu mluvit mi to zakazují. Vždyť přece, když cítím, že nejsem nijak hodnotný člověk, tak přece nemá smysl chodit, dýchat, a zabírat místo na planetě.
Když si napustím teplou vanu a říznu se jak dlouho to asi bude trvat? Bude to bolet?
Dá se odejít ze světa nějakým příjemným způsobem? Zatím mi přišlo nejrozumnější dat teplou koupel a říznout se, ale nechci, aby mě někdo našel už v rozkladu ☹️ to prý smrdí.
Zatím to nechci udělat, jen nad tím uvažuji.
Druhá možnost je se opít a poblíž je hora a zkusit štěstí jestli přežiju a vrátím se domů celý.
Ne nejsem šťastný, můj život ztratil tak nějak smysl a tonoucí se stébla chytá. Je mi to líto, že to vidím vše tak černě. Někdy mám pocit, že se chci prostě sesypat na malou hromádku neštěstí a mít chvíli klid od všeho.
26 let.
Muž
Zakazují Vám to možná proto, protože mají o Vás strach (což je nepříjemné se o někoho strachovat), případně je stavíte do pozice, kdy by měli něco začít dělat (nepřímo jim říkáte, že nejste v pořádku, podobně jako kdybyste měl zápal plic a oni se o Vás měli starat). Zároveń by bylo asi hodně zvláštní, kdyby vás v tom podporovali a nesli spoluúčast na ubližování (byť to budete vy sám sobě).

Ony myšlenky na sebevraždu, ublížení si jsou zřejmě odrazem toho, jak jste v životě spokojený. Možnost zabít se máte vždy, představa klidu, neřešení je velice příjemná a zároveň někdy děsící (zejména pro druhé).
Stálo by za to se podívat možná na důvody, proč spokojený být nemůžete.
S pozdravem MB

Z Vašeho dotazu cítím smutek, možná zoufalství, ale i touhu uniknout těmto pocitům. Představuji si, jak je asi pro Vás náročné procházet tímto životním obdobím sám. Říkám si při tom, že musím vyjádřit obdiv, že i v době kdy máte takové myšlenky, dokážete sebrat sílu a napsat do poradny. Říká mi to, že ještě je něco silného ve Vás, co chce jít dál.

Čtu z Vašeho dotazu, že byste potřeboval někoho, kdo zvládne unést tíhu Vašich slov a emocí. Někoho, kdo je ochoten poslouchat a nesoudit. Mnoho lidí má podobné pocity jako Vy. Z tohoto důvodu vznikly služby, které se snaží pomoct. Všechny mají jedno společné, a to, že nabízejí přesně to, co hledáte u svých blízkých – možnost promluvit si o svých pocitech a zbavit se tak trocha té tíhy.

Mezi takové služby například patří Modrá linka nebo Linka naděje – telefonní čísla naleznete na internetu. Jsou to linky pomoci, kam se obracejí lidé, kteří zažívají podobné pocity jako Vy a jsou zdarma. Pracovníci linky jsou odborníci, kteří si Vás rádi vyslechnou a zkusí Vám pomoct.

Nevím, jaké jsou Vaše možnosti, ale dle popisu Vaší situace, by pro Vás mohlo být užitečné Krizové centrum. Je to centrum, kam můžete na pár dnů odejít (můžete tam bydlet přibližně 5 dnů), a získat tam pro sebe oporu. Vaše možnosti jsou:1, Psychiatrická klinika LF MU a FN Brno – Krizové centrum, 2, Centrum sociálních služeb Praha – Krizové centrum Riaps, 3, Psychiatrická nemocnice Bohnice (Praha) - Centrum krizové intervence.

Dále se můžete obrátit na psychologa ve Vašem okolí. Pokud předtím navštívíte praktického lékaře, můžete to mít zdarma. Bohužel, pokud to chcete zdarma, počkáte si asi 1-3 měsíce. Pokud byste byl ochotný si za psychologa zaplatit, můžete se objednat psychologovi, který nedělá pro pojišťovnu – takový Vás objedná i do týdne.

Vaší další možností je obrátit se na psychiatra – ten Vám může předepsat léky, které Vám mohou pomoci zvládat Vaší situaci.

Na závěr bych Vám ráda poděkovala, že jste našel sílu a odvahu napsat tento dotaz do poradny. Dává mi to naději, že si umíte říct o pomoc. Věřím, že tuhle dovednost se Vám ještě povede využít.

S pozdravem
Mgr. Alžbeta Štefancová