Dobrý den, odborníkem mi byla diagnostikována narcistická porucha osobnosti a rád bych se o tom dozv

3 Počet odpovědí:
Dobrý den, odborníkem mi byla diagnostikována narcistická porucha osobnosti a rád bych se o tom dozvěděl více informací. Vždy jsem si myslel, že se starám o potřeby jiných lidí, že rád nezištně pomůžu někomu, u koho vidím, že to potřebuje, že mi je upřímně líto lidí, kteří trpí. Tato diagnoza ale nasvědčuje o úplném opakuji a já tedy hledám, kde je pravda. Nepopírám, že nějaké charakterové rysy spojené s touto diagnozou nemám, z dostupných zdrojů ale popis této poruchy osobnosti zní zcela hrozně.
Chtěl bych se tedy zeptat na pár otázek -
Musím naplňovat veškerý popis této poruchy osobnosti? A opravdu to musí být v takové "síle", která se uvádí na internetu?
Nemůžu mít někoho upřímně a nezištně rád nebo něco dělat pro druhého bez očekávání nějakého prospěchu pro mě?
Můžu být vlastně vůbec dobrý člověk?
Rád bych se zlepšil a bojoval sám se sebou, ale k tomu potřebuji zodpovězení těchto otázek, abych zjistil, jak na tom jsem.Vím, že mám narcistické rysy zvýrazněné, ale zároveň si myslím, že je ve mně i dost dobra a empatie k okolnímu světu, která ne vždy vyjde na povrch, ale někde ve mně je a já bych se rád naučil pracovat sám se sebou, abych byl lepším člověkem jak pro sebe, tak pro lidi okolo mě a využíval v sobě co nejvíc ty dobré vlastnosti a byl připraven na to, kdy se vynoří ty špatné, protože vím, že ty nikdy nezmizí.
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,

dojmem po přečtení Vaší zprávy, který ve mně zůstává, je to, jak zodpovědně a upřímně se k sobě nyní snažíte přistoupit a aktivně zkoumáte způsoby porozumění sobě i v kontextu toho, co k Vám přichází od okolí. Otázky, které si kladete, asi jen podtrhávají nejistotu, kterou ohledně sebe nyní prožíváte.

Víte, já diagnózu vnímám spíše jako vodítko, které může posloužit odborníkům ke zběžné orientaci ve Vašem klinickém profilu. Jsem přesvědčena o tom, že způsoby vztahování se k sobě i k druhým jsou tak osobité a komplexní, že je diagnóza nedokáže obsáhnout v plné šíři a hloubce. Může však být cennou zpětnou vazbou – informací o Vás pro Vás.

Narcismus konkrétně není pouze o zištnosti, sebeprosazování se nebo nedostatečně projevované empatii. To jsou důsledky. Mnohdy v sobě schovává intimní zprávu o křehkosti, zranitelnosti a velkém strachu z toho, že by mohlo dojít k ublížení, pokud se člověk přestane chránit – třeba právě zmíněnými projevy. Je to vlastně takový ochranný mechanismus sebe samého. Ne vždy je přitom zcela uvědomovaný, proto může být často vysoce náročné připustit si, že by mohl mít takovou dynamiku. O to cennější mi přijde Vaše snaha otevřeně uvažovat nad tím, co může Vaše diagnóza znamenat a jak jí u sebe porozumět. To je velmi příznivým předpokladem k tomu, abyste tuto „zpětnou vazbu“ dokázal přetavit v něco, co Vám do života poslouží, co Vás podpoří k nalézání a využívání způsobů, jak se sebou i s okolím ohleduplně fungovat. Vhodný prostor k tomu může poskytnout terapie, pokud jí dáte čas a dovolíte si jít postupně hlouběji – k počátkům toho, kdy jste se začal učit o sebe postarat, o čem to bylo tenkrát, o čem to je teď, a jak to můžete zkoušet dělat jinak, pokud budete chtít.

Také bych Vám doporučila vyhýbat se informacím, které lze volně dohledat na internetu. Dostáváte se ke zobecněným poznatkům, ne vždy podloženými adekvátními zdroji nebo skutečnou praxí. Každý člověk má svoji jedinečnou historii, své zkušenosti – vrozené i získané, podpůrné i bolestné, individuální každému z nás. Tedy i případný obraz narcistické poruchy osobnosti u Vás se může od druhých lišit příčinou, povahou i intenzitou. Vnímám, že chcete být dobrým člověkem, znáte u sebe empatii, soucit, starostlivost. Není třeba něco takového u sebe zpochybňovat. Naopak to může být skvělý zdroj k dalšímu prozkoumání.

Závěrem bych Vás chtěla podpořit, abyste k sobě přistupoval s ohledem na Vaši zkušenost, a také s trpělivostí, pokud se rozhodnete pro další kroky v terapii.

Alena O.