Dobry den muze mast ichtoxyl vyvolat zanet prsu po punkci?druhy den jsem mazla mast na diru a zalepi

1 Počet odpovědí:
Dobry den muze mast ichtoxyl vyvolat zanet prsu po punkci?druhy den jsem mazla mast na diru a zalepila,to bylo ve stredu,pak nic uz jsem nedala a v sobotu dala led a zrudlo mi prso zacalo bolet a palit,skoncila jsem na atb a ledovani,rada bych vedela zda je mozne ze to vyvolala mast?dekuji Petra
dobrý den, samotná mast určitě ne, problém je spíše v tom zalepení, každá taková ranka by měla spíše dýchat, tedy nezalepovat a pokud možno ji 2-3x denně čistit desinfekcí, třeba Betadine roztok, Septonex a podobně aby přítomné bakterie byly ničeny a "odcházeny" či vyplavovány desinfekčním roztokem, zalepením naopak způsobíme chráněné ničím nerušené ideální prostředí k množení bakterií, což žádná mast na světě neodvrátí, zvláště pokud to takto necháte na pospas několik dní, takže zásada pokud možno nezalepovat, samotný přístup kyslíku a vzduchu ránu suší což bakterie nemají rády, pokud musíme zalepovat, tak pak několikrát denně převazovat, čistit desinfekcí a nechat desinfekci v ráně zaschnout a mast většinou vůbec není potřeba používat, zalepování rány proti vniku infekce je poněkud pověra, pokud nemáme k dispozici opravdu sterilní prostředí, prakticky vždy pod takové krytí rány bakterie vniknou nebo je tam rovnou již zavřeme a množí se a způsobí zánět, takže proto je často lepší nechat drobnější poranění bez krytí a ránu jen čistit nebo musíme ránu nejméně 2x denně převazovat, čistit a krytí měnit.