Dobrý den, moje otázka míří do psychologické oblasti. Nedávno (měsíc) zemřela manželova mamka - byli

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, moje otázka míří do psychologické oblasti. Nedávno (měsíc) zemřela manželova mamka - byli se velmi blízcí s vnukem (mým synem, necelé 4 roky). Jak k tomuto přistoupit, jak to dítěti ulehčit? Byl smutný, ale vypadá, že to pochopil. Potom byl naštvaný a poslední dobou hodně zlobil. Vzalo nás to všechny, tedy ani já jsem asi nebyla schopná být takovou podporou, jakou by byla potřeba.
Máte nějaký tip, jak s tímto pracovat?
Děkuji.
Toto je nesmírně těžká situace, a je úplně přirozené, že to ovlivní celou rodinu. Při práci s emocemi dětí v takových situacích je důležité být trpělivý a citlivý.

Začněte tím, že se s dítětem otevřeně bavíte o smrti jeho babičky. Používejte jednoduchý jazyk adekvátně k věku, který mu pomůže pochopit situaci. Buďte připraveni odpovídat na jeho otázky a sdílet i vaše pocity. Dětem může být užitečné vysvětlit, že smutek je normální reakcí a že je v pořádku cítit se smutným.

Dávejte mu prostor pro projev emocí, ať už jsou to slzy, hněv nebo smutek. Můžete společně vytvořit něco, co připomíná jeho babičku, jako například kresbu, obrázek nebo vzpomínkový deník.

Zároveň buďte trpěliví s jeho chováním. Zlobení může být jeho způsobem, jak vyjádřit frustraci nebo smutek. Podporujte ho, ale stanovte i jasné hranice, aby věděl, co je přijatelné chování.

V neposlední řadě myslete i na sebe - vy také procházíte procesem truchlení a je normální, že je vaše kapacita omezená. Zkuste k sobě být laskavá a dovolte si být podpůrná a přítomná tak, jak v tu chvíli dokážete.

Pokud by tento stav přetrvával delší dobu, můžete zvážit možnost konzultace s dětským psychologem, který vám může poskytnout konkrétní rady a strategie pro podporu dítěte v procesu smíření se ztrátou.