Dobrý den, mám jisté psychické potíže, které si nejsem schopen diagnostikovat. Začnu tím, že krátce

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, mám jisté psychické potíže, které si nejsem schopen diagnostikovat. Začnu tím, že krátce napíšu něco o sobě. Je mi 24, snažím se s obtížemi dokončit VŠ. Žiju sám na koleji. Mám sklony k návykovým látkám (tabák, alkohol a kofein), které se snažím vykompenzovat intenzivním sportováním. Zhruba od osmnácti na sobě pozoruji depresivní stavy, které se stávají posledních pár týdnů neúnosné.
Teď k mým problémům. Mám klasický výkyvy nálad, doprovázené silným smutkem, strachem, nechutí, myšlenkami na smrt a v težších chvílích zrychleným dýcháním.Většinu času si ve své hlavě přehrávám své strachy a bolesti. Většinou je to strach z nezdaru a neúspěchu, případně se neustále vracím ke svým chybám z minulosti. Dalším problémem je můj ambivalentní vztah ke mně. Ikdyž vím, že nemám důvod sám sebou pohrdat, trpím hlubokou nenávistí k sobě samému.
Život se pro mě stal sérií nepříjemností, které mám stále větší problém zvládat. Vím, že potřebuji odbornou pomoc, jen nevím na koho se přesně obrátit. Děkuji za odpověď.
PS, bylo by fajn, kdyby existovalo pár tipů jak se zachovat v těch těžších stavech.
Dobrý den, pozorně jsem si pročítala Vaši zprávu a vnímám, jak je Vám těžko z prožívání nespokojenosti ze sebe i ze života. Chtěla bych podtrhnout Vaše sdělení, že nemáte důvod sám sebou pohrdat, o čemž nepochybuji, ač rozumím, že může být těžké něčemu takovému vnitřně neoponovat, pokud jste se to tak naučil dělat. Nevím, nakolik je důležité Vaše obtíže diagnostikovat, spíše si říkám, že je opravdu moc dobře, že jste se o nich rozhodl napsat a nezůstávat na ně sám. Zdá se, že je toho teď na Vás dost, představuji si také, že si možná plno nároků a očekávání na sebe kladete sám. Přála bych Vám dovolit si polevit, odpočinout, dělat to, co máte rád a co Vás baví. Myslím, že si zasloužíte se v tom všem opečovat, ač někdy může být tím nejnáročnějším úkolem nedělat nic a netrestat se za to. Hovoříte také o obavách z nezdaru a opakovaných návratech k chybám. Napadá mě k tomu, že často máme tendenci vnímat byť naše drobné nezdary velmi silně, kdežto to, co se nám podaří, umíme rychle přehlédnout nebo zpochybnit. Přitom tyto drobné úspěchy a radosti jsou tolik důležité. Umožňují nám na nich vybudovat zdravější vztah k sobě a základy naší sebedůvěry. Pokud byste se na to cítil, můžete jim zkusit cíleně věnovat více pozornosti. Ptáte se také na tipy, jak se zachovat při těžkých stavech. Přijde mi zodpovědné vůči sobě samému, že hledáte jiné cesty než ty, které Vám mohou škodit, jako jsou návykové látky nebo nadmíra sportu. Za důležitou vnímám především dlouhodobou péči o sebe a svoji psychiku - mluvit o tom, co je ve Vás, pokusit se porozumět kořenům Vašich nároků na sebe, dovolit si prožít emoce s tím spojené, učit se laskavosti a vlídnosti k sobě samému. K tomu všemu nabízí bezpečný a důvěrný prostor psychoterapie. Psychologa, který Vám v tom všem může být oporou i průvodcem, můžete hledat např. zde na stránkách. V akutních situacích pak pomáhá nezůstávat na tento náročný a temný stav sám, zkusit např. promluvit s někým blízkým či zavolat na linku důvěry, kde se Vám může věnovat odborník. Existuje také aplikace Nepanikař, jež může dopomoci ke zklidnění. Úlevné pak bývá také prožití toho, co právě cítím a potřebuji - plakat, křičet, ... Můžete také zkusit řízené relaxace, vypsání se do deníku, dát si studenou sprchu, protřídit šatník nebo se jít projít na čerstvý vzduch. Konkrétní způsoby zvládání jsou pak závislé od každého z nás. Přeji hodně síly k vyhledání další pomoci a brzké rozpoznání Vaší sebehodnoty a dostatečnosti. AO