Dobrý den, Mám dotaz ohledně sexuálně přenosných nemocí. Kamarád měl diagnostikovaný syfilis, je

Mám dotaz ohledně sexuálně přenosných nemocí. Kamarád měl diagnostikovaný syfilis, ještě před tímto zjištěním jsme spolu byly několikrát venku/v klubu atd. Jsem si jistý ze jsem se po něm napil např. Ze skleničky/flašky nebo jsem mu dal potáhnout z cigarety. Je možné že jsem ho od něj touhle cestou mohl chytit? Měl bych se nechat testovat?
Dobrý den, z dotaz plyne, že kamarád je ohledně syfilis zaléčen (podstoupil nařízenou léčbu), po léčbě je tedy riziko nemoci a jejího přenosu nízké. Přesto může onemocnět znovu. Syfilis se šíří nechráněným sexem (vaginálním, análním a orálním) - infekční jsou sekrety do kterých se původce vylučuje. Pokud máte nebo střídáte více sex. partnerů je vhodný pravidelný test i u Vás: na HIV, syfilis a žloutenku B,C. Popř. také na chlamydie. S neznámým partnerem použijte kondom, vhodně také spolu s prevenci HIV (PReP). S pozdravem