Dobry den, Mam dojem, ze osoba blizka trpi dusevni nemoci. Chtel bych se zeptat na nazev dusevni

3 Počet odpovědí:
Dobry den,

Mam dojem, ze osoba blizka trpi dusevni nemoci. Chtel bych se zeptat na nazev dusevni nemoci. Kdyz dotycna osoba sama sebe poskozuje. Nemyslim fyzickym sebepozkozovanim, ale vyslovene psychickym sebeposkozovanim. Zkratka schvalne falesne predstira o sobe spatny obraz, image pred odstatnimi. Vymysli a prezentuje se o sobe spatnymi vecmi, ktere nikdy neudelala. Existuje pro tuto nemoc nejaky konkretni kvalifikovany nazev?
Dekuji,
Tomas
Dobrý den, ze stručnosti Vaše dotazu se jen obtížně dá udělat obrázek o konkrétním chování Vaší blízké osoby, ani motivaci či jinému podnětu k němu. Zdá se, že Vám o kvalitu života této osoby máte zájem a přejete jí v životě víc, než se Vám zdá, že dostává. Asi nejdůležitější je, jak to vnímá, pociťuje a prožívá ten, nebo ta, koho se to týká. Jestli je to něco, co mu vadí a jaksi nemůže jinak, nebo je tento způsob života nahlížen jako normální a té osobě to život nekomplikuje. Není jednodušší o té věci přemýšlet jako o nižším sebeúctě a sebehodnotě, než o nemoci? Jde-li o blízkou osobu, jistě najdete vhodný čas a místo, kdy se jí na to, Tomáši, sám můžete zeptat, nesoudit takové chování a bude-li dotyčná osoba mít chuť, slyšet Váš pohled, tak jí ho nabídnout. V případě, že člověk nahlédne, že může něco změnit, můžete mu doporučit, zda by nechtěl investovat do osobního růstu, terapie apod. Jde ale o osobní věc každého a nelze nikoho k takovému kroku nutit.