Dobry den, Mam dojem, ze osoba blizka trpi dusevni nemoci. Chtel bych se zeptat na nazev dusevni

3 Počet odpovědí:
Dobry den,

Mam dojem, ze osoba blizka trpi dusevni nemoci. Chtel bych se zeptat na nazev dusevni nemoci. Kdyz dotycna osoba sama sebe poskozuje. Nemyslim fyzickym sebepozkozovanim, ale vyslovene psychickym sebeposkozovanim. Zkratka schvalne falesne predstira o sobe spatny obraz, image pred odstatnimi. Vymysli a prezentuje se o sobe spatnymi vecmi, ktere nikdy neudelala. Existuje pro tuto nemoc nejaky konkretni kvalifikovany nazev?
Dekuji,
Tomas
Dobrý den, ze stručnosti Vaše dotazu se jen obtížně dá udělat obrázek o konkrétním chování Vaší blízké osoby, ani motivaci či jinému podnětu k němu. Zdá se, že Vám o kvalitu života této osoby máte zájem a přejete jí v životě víc, než se Vám zdá, že dostává. Asi nejdůležitější je, jak to vnímá, pociťuje a prožívá ten, nebo ta, koho se to týká. Jestli je to něco, co mu vadí a jaksi nemůže jinak, nebo je tento způsob života nahlížen jako normální a té osobě to život nekomplikuje. Není jednodušší o té věci přemýšlet jako o nižším sebeúctě a sebehodnotě, než o nemoci? Jde-li o blízkou osobu, jistě najdete vhodný čas a místo, kdy se jí na to, Tomáši, sám můžete zeptat, nesoudit takové chování a bude-li dotyčná osoba mít chuť, slyšet Váš pohled, tak jí ho nabídnout. V případě, že člověk nahlédne, že může něco změnit, můžete mu doporučit, zda by nechtěl investovat do osobního růstu, terapie apod. Jde ale o osobní věc každého a nelze nikoho k takovému kroku nutit.

Odpověď – online konzultace

Potřebujete-li odbornou radu, rezervujte si online konzultaci. Specialista Vám dobře poradí i na dálku.

Zobrazit profily specialistů Jak to funguje?
Dobrý den, sebepoškozování jako takové není duševní onemocnění. Je to zpravidla symptomem , přestavuje vyústění vnitřní nepohody a nebo doprovází jiná duševní onemocnění. Velmi často se se sebepoškozováním setkáváme u dětí a dospívajících včetně adolescentů. Pod slovem sebepoškozování si většinou představujeme řezání, pálení a jiné hlavně fyzické ubližování sobě sama. Patří k němu ale i představy o své smrti anebo vystavování se rizikovým situacím. Takhle na dálku je ale těžké říct, jestli se v případě, který popisujete, jedná o sebepoškozování anebo jsou k takovému chování jiné důvodu.
S přáním hezkého dne, Mgr. P. Cinková
Dobrý den, vidím, že Vám na té osobě záleží a hlavně, že nechápete její chování a nevíte, jak jí pomoci. V praxi se mi osvědčuje nespoléhat se na diagnózy, protože lidské chování a psychika člověka nelze stoprocentně zaškatulkovat. V případě, který popisujete, bych se spíše ptala, co by té osobě mohlo takové chování přinášet. Byť se to může zdát nelogické, má k tomu jistě své důvodu. Co by jí to mohlo přinášet? Napadá mě třeba, že se o ní konečně někdo zajímá (lepší negativní pozornost než žádná), může se snažit upoutat něčí pozornost, nebo od sebe naopak někoho odehnat. Můžeme se tu však jen dohadovat, může existovat tisíc důvodů, proč to dělá. Ideální je zeptat se, vyjádřit podporu, a hlavně neodsuzovat, nekritizovat, ale naopak se jí snažit pochopit. Můžete pak hledat jiné způsoby, jak získá to co potřebuje. Přeji, ať vše dobře dopadne.

Odborníci

Radana Rovena Štěpánková

Radana Rovena Štěpánková

Psycholog, Psychoterapeut

Praha

book_hour
Dana Horáková

Dana Horáková

Psycholog, Psychoterapeut

Praha

book_hour
Markéta Řeřichová

Markéta Řeřichová

Psychoterapeut

Praha

book_hour
Iva Paulová

Iva Paulová

Psychoterapeut

Praha

book_hour
Pavla Polická

Pavla Polická

Kouč, Terapeut

Mladá Boleslav

book_hour

Obdobné otázky

Máte dotazy?

Naši lékaři a specialisté odpověděli na 4 dotazů týkajících se psychoterapie
  • Vaše otázka bude publikována anonymně.
  • Vytvořte jednu jasně formulovanou otázku a buďte struční.
  • Otázku obdrží specialisté na tomto webu. Nikoliv pouze jeden konkrétní lékař.
  • Tato služba nenahrazuje konzultaci se zdravotníkem. Pokud máte potíže nebo akutní problém, navštivte svého lékaře nebo pohotovost.
  • Otázky týkající se konkrétního případu ani žádosti o druhé stanovisko nejsou povoleny.
  • Ze zdravotních důvodů nebudou zveřejněna žádná množství ani dávky léků.

Tato hodnota je příliš krátká. Měla by mít __LIMIT__ znaků nebo více.


Zvolte si odbornou specializaci lékařů, kterým chcete položit otázku
Použijeme ho k oznámení odpovědi. Nebude publikován online.
Veškerý obsah publikovaný na portálu ZnamyLekar.cz zejména Otázky a odpovědi, má pouze informativní charakter. Internet nepředstavuje plnohodnotnou náhradu lékařské péče poskytované specialistou.