Dobrý den, je mi 28 let a ve vztazích mám opakovaně problém se strachem, zda jsem pro partnery dost

3 Počet odpovědí:
Dobrý den,
je mi 28 let a ve vztazích mám opakovaně problém se strachem, zda jsem pro partnery dostatečně přitažlivá.
Se svým současným přítelem jsem více než rok. Je to člověk, kterého opravdu miluji a cítím, že i on mě. Je opravdu pozorný a empatický. Jako v každém vztahu mi trvalo dlouho, než jsem mu začala naplno důvěřovat především v tom, že se mu doopravdy líbím a jsem pro něj dostatečně přitažlivá. Je to asi marnivé, ale potřebuji, aby mi často říkal, že se mu líbím, že jsem (pro něj) krásná apod. Jakmile mi to pár dní neřekne, znejistím a připadám si nepřitažlivá. Mám pak problém se před partnerem dostatečně uvolnit, udržovat oční kontakt a to mě doopravdy zraňuje... Pokud se navíc přidá partnerova horší nálada (např. únava z práce), začnu to okamžitě vztahovat proti sobě, respektive že za to můžu já, že nejsem dost dobrá (Opět především vzhledově. Vím, že objektivně vzato si asi nemám na co stěžovat, jsem zdravá, nejsem žádná ošklivka, spíš takový průměr a mě osobně to vlastně stačí, ale neustále se bojím, abych byla dost upravená a přitažlivá pro partnera.)
Nechci, abych tím partnera zatěžovala a aby to celkově kazilo náš vztah.
Je mi jasné, že žádné kouzlo, abych se tohoto svého problému zbavila neexistuje. Přesto budu vděčná za každý názor, radu, či tip.
Předem děkuji.
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že se s těmito potížemi potýkáte dlouhodobě a opakovaně, doporučuji Vám začít chodit na psychoterapii. Jak správně píšete, žádné kouzlo (=jednoduchá rada) na tento problém neexistuje. Z toho, co píšete, se zdá, že trpíte nestabilní sebeúctou. Váš pocit ze sebe sama se výrazně proměňuje v čase a vyžaduje zvýšené potvrzování a oceňování ze strany okolí. Je vidět, že si problém uvědomujete a dokážete se vžít i do pocitů svého okolí, například partnera. Myslím tedy, že můžete mít užitek z dlouhodobé psychoterapie.
Přeji Vám v ne vždy lehké práci na sobě hodně zdaru!