Dobrý den, Je mi 27 let a zhruba 6 let mě trápí bolest v kříži vystřelující do stran. Většinou je b

Je mi 27 let a zhruba 6 let mě trápí bolest v kříži vystřelující do stran. Většinou je bolest horší na pravé straně, ale občas i na levé. Asi před pěti lety jsem chodila na rehabilitace s diagnozou lumbago a dysbalance svalů. Pomohlo jen krátkodobě. Nyní je bolest, ale nehorší v noci a také po ránu se zlepšením během dne. Bojím se aby se nejednalo o Bechtěrovovu chorobu. Během 6 let se ale stav nezlepšuje ani nezhoršuje a ohnout se mohu normálně a jiné problémy nemám.Jen je mi divné, že bolest je nejhorší v noci. Před 7 lety jsem byla na operaci kolene menisku a plastiku vazů , takže na jednu nohu trochu kulhám. S bolestí jsem si zvykla žít, ale nyní mě to v noci i probouzí. Nedávno jsem byla na CRP testu s negativním výsledkem. Prosím nevíte o co by se mohlo jednat? Děkuji za Vaší odpověď.
vzhledem k předcházející operaci kolene a asimetrické zátěži dolních končetin se může jednat o posun v SI skloubení,bolest může vyzařovat i do hýždí a DK.
Je možná i disbalance ve svalech pánevního dna.
Těmito problémy se zabývá Metoda Ludmily Mojžíšové.
Mgr.Radka Maříková

Dobrý den, základem pro zvýšení pravděpodobnosti zjištění příčiny Vašich potíží bude klinické vyšetření rehabilitačním lékařem nebo erudovaným fyzioterapeutem v kombinaci s RTG vyšetřením bederní páteře a SI-skloubení, dále laboratorní vyš. Příčinou může být opravdu asymetrické zatěžování dolních končetin, resp. obecně vadný stereotyp chůze, různé asymetrie pánve spojené se svalovou nerovnováhou nejen v obl. svalů pánevního dna, ale i DKK, trupu,... Za nočními a a ranními bolestmi páteře se může skrývat také hypermobilita (nadměrně zvýšená pohyblivost páteře...). Je to i jeden z možných symptomů pro Bechtěrevovu chorobu (ta mj. může postihovat i jiné části těla mimo pohybový systém), která ve svých počátečních málo nápadných příznacích může být obtížně diagnostikovatelná, každopádně pro definitivní určení diagnózy je také nutné zjištění přítomnosti zánětlivých známek SI-kloubů na RTG, laboratorně bývá často pozitivita antigenu HLA B27, ale není to podmínkou. MUDr. Petr Gloza, rehabilitační lékař