Dobrý den, je mi 26 let a mám dost velké problémy s výbušností. Jsem cholerik a mám přítelkyni. Má

3 Počet odpovědí:
Dobrý den,
je mi 26 let a mám dost velké problémy s výbušností. Jsem cholerik a mám přítelkyni. Mám skvělou úžasnou přítelkyni, a občas se mi stává, že na ní začnu odporně řvát. Nikdy v životě bych ji neublížil, začnu spíš mlátit všude kolem, ale můj histerický záchvat je někdy až extrém. Třeba na ní začnu fakt hodně řvát ,,Co si to sakra dovoluješ?! Ty u mě končíš a zmizni mi z očí. Vypadni! Končíš ti říkám!" a během 2 minut se uklidním, začnu brečet, a mluvím úplně potichu a v klidu. Nevím co s tím dělat. Dost mě to trápí. Miluji svoji přítelkyni, udělal bych pro ní cokoli, ale někdy to vedu tak do extrému, že se mi děsně třese a bojí se mě a dlouho se k ní nemůžu ani přiblížit. Potřebuji prosím radu, co s tím prosím?
Děkuji předem za odpověď
Dobrý den,

je dobře, že přemýšlíte nad tím, co s takovým chováním dělat. Podle Vaší zprávy jde vidět, že je Vám nepříjemné, když se takto neudržíte a dostanete se do ráže.

Někdy se lidem stává, že svůj vztek nedokáží ovládnout a dostanou se až do bodu, kdy křičí a říkají věci, které je pak mrzí. Vztek jako emoce je přirozenou součástí života a patří do něj, násilí (ať už fyzické, nebo slovní) je něco, co do zdravých vztahů nepatří. I přes to, že je to možná jediný způsob, který znáte, neznamená to, že se nedá změnit.

Základní věc, co pro sebe můžete udělat, je nastavit s přítelkyní pravidla na tzv. time-out - když se o něčem začnete hádat a Vy už vidíte, že se blížíte do bodu, kdy se neudržíte a budete křičet, dáte si time-out. V něm se třeba na 10 minut můžete jít uklidnit, prodýchat, projít - cokoliv, co Vám pomůže. Nervy se mezitím zklidní a Vy můžete danou věc vyřešit už v uvolněnější atmosféře.

Práce se vztekem ale může být běh na dlouhou trať, při kterém nemusíte být sám. Pokud máte chuť na sobě pracovat a současnou situaci změnit, určitě se objednejte k psychoterapeutovi, který Vám při takovém běhu může dělat průvodce.

Držím Vám palce, ať se Vám podaří svůj vztek zkrotit. Pokud jste z Brna či okolí, klidně se mi ozvěte.