Dobrý den, je mi 26 let a mám dost velké problémy s výbušností. Jsem cholerik a mám přítelkyni. Má

je mi 26 let a mám dost velké problémy s výbušností. Jsem cholerik a mám přítelkyni. Mám skvělou úžasnou přítelkyni, a občas se mi stává, že na ní začnu odporně řvát. Nikdy v životě bych ji neublížil, začnu spíš mlátit všude kolem, ale můj histerický záchvat je někdy až extrém. Třeba na ní začnu fakt hodně řvát ,,Co si to sakra dovoluješ?! Ty u mě končíš a zmizni mi z očí. Vypadni! Končíš ti říkám!" a během 2 minut se uklidním, začnu brečet, a mluvím úplně potichu a v klidu. Nevím co s tím dělat. Dost mě to trápí. Miluji svoji přítelkyni, udělal bych pro ní cokoli, ale někdy to vedu tak do extrému, že se mi děsně třese a bojí se mě a dlouho se k ní nemůžu ani přiblížit. Potřebuji prosím radu, co s tím prosím?
Děkuji předem za odpověď

je dobře, že přemýšlíte nad tím, co s takovým chováním dělat. Podle Vaší zprávy jde vidět, že je Vám nepříjemné, když se takto neudržíte a dostanete se do ráže.

Někdy se lidem stává, že svůj vztek nedokáží ovládnout a dostanou se až do bodu, kdy křičí a říkají věci, které je pak mrzí. Vztek jako emoce je přirozenou součástí života a patří do něj, násilí (ať už fyzické, nebo slovní) je něco, co do zdravých vztahů nepatří. I přes to, že je to možná jediný způsob, který znáte, neznamená to, že se nedá změnit.

Základní věc, co pro sebe můžete udělat, je nastavit s přítelkyní pravidla na tzv. time-out - když se o něčem začnete hádat a Vy už vidíte, že se blížíte do bodu, kdy se neudržíte a budete křičet, dáte si time-out. V něm se třeba na 10 minut můžete jít uklidnit, prodýchat, projít - cokoliv, co Vám pomůže. Nervy se mezitím zklidní a Vy můžete danou věc vyřešit už v uvolněnější atmosféře.

Práce se vztekem ale může být běh na dlouhou trať, při kterém nemusíte být sám. Pokud máte chuť na sobě pracovat a současnou situaci změnit, určitě se objednejte k psychoterapeutovi, který Vám při takovém běhu může dělat průvodce.

Držím Vám palce, ať se Vám podaří svůj vztek zkrotit. Pokud jste z Brna či okolí, klidně se mi ozvěte.

Dobrý den, popisujete své afektivní reakce, se kterými se v podstatě neztotožňujete. Chtělo by to ještě podrobnější rozhovor k určení efektivní terapeutické strategie, ale obvykle tady nejlépe a nejrychleji pomáhá buď odstranit podvědomý vzorec, který může za Vaši víceméně automatickou reakci, anebo je účinné nasadit alternativní metodu, která je zacílena na tzv. energetickou sféru bytosti. Více o metodách se dozvíte na mých stránkách, anebo mi v případě zájmu o více informací napište. S pozdravem Mgr. Lada Skulilová
vážený pane,
určitě by nějaký psycholog zjistil proč tomuto chování podléháte.Navštivte ho. Na druhé straně je dobré, že tento Váš vztek uvolńujete, ale druhá strana trpí, proto bude dobré, aby se i ona psychologické návštěvy zúčastnila, bude-li ochotna. dlouhodobě byste v tomto vztahu asi nevydržel, pokud nejde o vztah sadomasochistický. Práce s agresivitou je nutná a poučíte se o tom v terapii. Zdravím srdečně M.Vignatiová