Dobrý den je mi 15 let před 3 lety jsem mela autonehodu se sestrou ja přežila zazrakem ona zemřela od te doby se mi to vraci nikdy jsem to nemela jako teď tak silne deprese ještě do toho mi zemřel na vánoce brácha a tatu mam v nemocnici. Posledni dobou ani poradne nespim porad placu v noci se i treba z tech snu strachy budim už nevim co mám dělat z mamou moc dobře nevycházim a zda se mi že nežiju ale že přeživam ze dne na den.... Sem ze všeho taak vyčerpana. Kamarady nemam všichni se mi smějou ani moc z nikym nemluvim od te autonehody jsem takova ticha.... Předem děkuji za odpověď
předně Vám chci vyjádřit hlubokou účast nad takovými velkými ztrátami. Život Vás těžce zkouší.
Podle toho co popisujete, trpíte posttraumatickou stresovou poruchou, což je reakce na takto těžké a bolestné zážitky. Pokud člověk nevyhledá odbornou péči ihned po traumatu, trauma se může rozvinout ve Vámi popisované příznaky. Navíc když se ztráta opakuje je to další zátěž. Požádejte svého pediatra o doporučení k psychologovi. Nespokojte se pouze s léky a začněte s psychoterapií. Na zahojení takovýchto ran bude třeba nejspíš dlouhý čas a laskavé terapeutické vedení. Věřte, že z traumatu se dá vyjít silnější a znovu nalézt sílu i radost pro život. Vyhledejte nejlépe klinického psychologa ve Vašem regionu nebo někoho s psychoterapeutickým výcvikem. Jako první pomoc doporučuji krizové centrum nebo krizovou linku ve Vašem regionu. I tam, můžete dostat kontakty na dobré odborníky. Přeji hodně sil a štěstí na cestě.
H. R.

vůbec se nedivím, že jsi z toho všeho tak vyčerpaná. Vše, co popisuješ, je pro jednoho člověka na zvládnutí hrozně moc.
Z tvého dotazu cítím velkou samotu. Moc bych ti přála, abys na to všechno nebyla tak sama. Pokud s mamkou moc nevycházíš, napadá tě třeba někdo ze širší rodiny, kdo by ti mohl být na blízku?
O tvém životě toho mnoho nevím, máš např. nějaký koníček/činnost, který by ti přinášel úlevu od starostí nebo ještě lépe, který by byl v tvém životě tou funkční složkou a tím, co tě baví?
Pro zpracování těch skutečností, které popisuješ, doporučuju psychoterapii. Máte školní psycholožku/psychologa ve vaší škole? Umíš si představit za ní/ním zajít a svěřit se s tím, co tě trápí?
Pokud bys radši chtěla více anonymní první kontakt a moct se někomu svěřit a vypovídat, doporučuju Linku bezpečí.
Přeju hodně štěstí,
Markéta Jarolímková

je mi moc líto, čím si v tak mladém věku procházíte a chci moc ocenit, že již v 15 letech dovedete hledat pomoc, když Vás něco trápí. Určitě neváhejte a jděte za mámou, babičkou, tetou, školní psycholožkou, třídní učitelkou nebo k jiné důvěryhodné osobě, řekněte jí o tom a objednejte se ke klinickému psychologovi (nutné doporučení praktického lékaře, pracuje na zdravotní pojišťovnu, ale mnohdy dlouhé objednací lhůty) nebo k psychoterapeutovi, který pracuje na přímou platbu od klienta, ale zase objednací lhůta bývá kratší. Můžete také zavolat na linku důvěry ve Vašem okolí. Pokud by máma nesouhlasila s tím, abyste chodila k psychologovi, v 15 letech můžete bez souhlasu rodičů navštívit školního psychologa a také jakékoli krizové centrum nebo linku důvěry pro mládež, kde se Vám již dále budou věnovat a doporučí další postup. Určitě nezůstávejte s trably sama, vždy se dá najít schůdná cesta ven z potíží.
Držím moc palce, aby bylo brzy lépe a dovedla jste brzy už také žít život v radosti, o to větší, čím jste si prošla trápením.

Stanislava Ševčíková