Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je možné propojení mezi psychikou (strachem) a fyzickou bole

2 Počet odpovědí:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je možné propojení mezi psychikou (strachem) a fyzickou bolestí. Nemyslím to jako stres dlouhodobý, ale mám strach z jedné věci a vždy když se ke mně přiblíží projede mnou vlna bolesti jako kdyby mě někdo "probodl naskrz". Děkuji za odpověď, protože mě vždy zajímalo jakou to má spojitost.
Dobrý den, ano tato spojitost je možná. Ve Vašem mozku zřejmě existuje asociace (podvědomé spojení) mezi tou věcí, ze které máte strach a tělesnou reakcí. Je možné s tím pracovat tak, že přijdete na to, kdy toto spojení mohlo vzniknout. Většinou je to nějaká zkušenost, kdy jste zažila fyzickou nebo psychickou bolest (nebo jinou výraznou emoci) v nějaké souvislosti s tímto podnětem. Když se situace rozklíčuje, je možné za pomoci psychologa nebo psychoterapeuta spojení přerušit a nahradit jinou asociací, aby Vás situace již netrápila. Pokud byste chtěla, můžeme na tom pracovat spolu v Brně.