Dobrý den, chci se zeptat, mám potvrzeného streptokoka, poprvé antibiotika penicilin na 7 dní. Cca t

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, chci se zeptat, mám potvrzeného streptokoka, poprvé antibiotika penicilin na 7 dní. Cca týden v pořádku a znovu bolest v krku, znovu potvrzen streptokok a antibiotika na 10 dní. Chci se zeptat, po ukončení nemoci se dělá kontrolní výtěr z krku? Dle mého lékaře ne. Nebo se předpokládá, že po přeléčení antibiotiky je to v pořádku? Moc děkuji.
Dobrý den, dnes se užívají atb co možná nejkratší dobu. Dříve se angína se streptokokem léčila 10 dní, dnes se předpokládá, že dostatečná doba je 7 dní. PNC musí být ale podáván v dostatečné dávce (nebýt poddávkován) - to může vést k návratu nemoci. Používejte také dezinfekční pastilky a spreje - třeba s obsahem jodu (Stopangin, Jox, tantum,... apod), kloktejte také heřmánek a šalvěj. Běžně se výtěr z krku o léčbě dělat nemusí, jen pokud trvají potíže a je třeba zjistit, jaká bakterie potíže dělá. V laboratoři se takto zjišťuje bakteriální příčina. Průkaz virové infekce a virů je mnohem náročnější a dražší - většinou usuzuji z virové infekce podle průběhu nemoci. Virová infekce pak nevyžaduje léčbu atb. Mnoho lidí se stále domnívá, že bolesti v krku vyžadují automaticky atb, ale většina těchto potží je právě virového původu a vyžaduje klid, kloktakdla, spreje a pod. Nikoliv atb. S pozdravem