Dlouhodobě (v zásadě celý život) se potýká s psychickými potížemi. Nulová sebehodnota. Paralyzující pocity viny a strachu. Smutek. Zvládám přežívat ze dne na den, ale nevidím větší smysl vlastní existence. V několika akutních situacích jsem již vyhledala pomoc psychologů i psychiatra. Spolupráci jsem ale po odeznění nejhorších potíží ukončila. Opakovaně vnímám, že bych potřebovala dlouhodobou důkladnou psychoterapeutickou/psychologickou práci. A nyní opět sbírám síly s ní začít. Problém je, že nevím, jak najít vhodného odborníka. Žádný z psychologů, které jsem v minulosti navštěvovala mi vlastně nevyhovoval (byli z mého pohledu buď příliš přátelští, příliš ezoteričtí nebo naopak příliš rozumoví). Jak najít někoho, s kým si budeme sedět, zvlášť když doba od kontaktu do prvního sezení se v případě neakutních potíží pohybuje v řádu měsíců? Přeji pěkný den a předem moc děkuji za rady.
Dobrý den, z vašeho dotazu vnímám smutek a bezvýchodnost, ale zároveň i naději a velkou odvahu to nevzdat. Oceňuji Vaši snahu i přes špatné předchozí zkušenosti znovu vyhledat odbornou pomoc. Bohužel nelze nikdy dopředu odhadnout, zda vám psycholog/psychoterapeut sedne. Nezbývá než vyzkoušet třeba i několik terapeutů z různých terapeutických přístupů a zjistit, který by Vám nejvíce vyhovoval. Doporučuji například gestalt, Pesso Boyden nebo systemickou psychoterapii. A především bych Vás chtěla podpořit, abyste v terapii pokračovala i po odeznění nejtěžších psychických stavů. A co se týká dlouhých čekacích lhůt můžete oslovit některého ze začínajících psychoterapeutů, kteří obvykle přijímají nové klienty.

Pěkný den,
napadá mě ještě jako doplnění ke zprávě Mgr. Zichové, že s psychologem si můžete před prvním sezením chvíli popovídat po telefonu, zeptat se ho, jak pracuje a na další otázky, které jsou pro vás důležité. Myslím si, že již z telefonního kontaktu můžete pro sebe ledacos rozpoznat.
Dobrý den, trochu vás může navést čtení medailonků na internetu například v Equitě (Praha) mám čekací lhůty max. týden. Také se můžete podívat na videomedailonky terapeutů na webech online terapií (třeba Hedepy.cz nebo terapie.cz), většina z nás má k online terapii i ordinaci nebo centrum, kde působí. A není to celé vlastně trochu i o tom, jak dosáhnout a pravidelně dosahovat svých cílů, bez ohledu na to jestli je terapeut esoterický, či přátelský a jak se naučit tu cestu plánovat a zhodnocovat? Přeji hodně sil a ať brzy najdete koho hledáte