Čištění zubních kanálků

1 Počet odpovědí:
Vážený pane doktore,
obracím se na Vás s dotazem ohledně čištění zubních kanálků a vlastně bych i moc ráda poprosila o názor zkušeného stomatologa. Předem se omlouvám za zdlouhavé čtení, ale ráda bych to vzala od začátku, aby Vám popsala práci mé paní zubařky a také jak jsem se k čištění zubních kanálků vlastně dostala.
Na začátku února mě začaly pobolívat stoličky vlevo nahoře. Myslela jsem si, že je něco v nepořádku a raději jsem si zašla k paní zubařce. Paní zubařka mi řekla, že nahoře jsou stoličky v pořádku, provedla mi i rentgen, ale nic nezjistila. Zmínila se ale o tom, že z provedeného rentgenu bude problém nejspíš dole na osmičce, kterou jsem měla zaplombovanou. Prý tam něco tlačí na dáseň. Plombu tedy paní zubařka vyvrtala, zub vyčistila, zadělala cementem a objednala mě na další návštěvu. Problém byl ale v tom, že i po tomto zákroku, mě zub stále bolel, a tak jsem si musela dojít v sobotu na pohotovost, kde byla náhodou moje paní zubařka. Řekla jsem jí, jaký mám problém, že zub mě stále bolí a výplň (cement), že mě silně tlačí. Proto paní zubařka cement vyvrtala a dala mi tam jinou výplň, prý měkčí, takové narůžovělé barvy. Bolest ale neustupovala, i přesto, že jsem si vzala prášky na bolest a bolavé místo ledovala, začala mě bolet už i levá strana pod bradou. V neděli jsem musela opět na pohotovost. Byla tam jiná paní zubařka, výplň mi jen trochu zbrousila, zkusila reakci zubu na studené a řekla mi, že pokud bolest neustoupí, mám si dojít ke své paní zubařce a že prý bude třeba vyndat nervy. Bohužel se tak i stalo. Bolest neustupovala, proto jsem si došla ke své paní zubařce. Paní zubařka vyvrtala výplň, zkusila reakci zubu na studené, ale zub nereagoval. Poté tedy došlo k tomu, že mi vytáhla nervy (mj. bez umrtvení), zub nechala otevřený, nijak ho nevyplnila a objednala mě na další návštěvu na čištění zubních kanálků. Po vyndání nervů se mi ulevilo. Čištění kanálků jsem zažila poprvé a proběhlo bez bolesti, až jsem se sama divila, jelikož jsem slyšela, že je to bolestivé. Čištění zubních kanálků proběhlo bez injekce. Ptala jsem se paní zubařky, proč mi nedá injekci, ale ona mi řekla, že zub je mrtvý, takže by to nemělo bolet. Kanálky vyčistila, vyplnila nějakým materiálem, který zničí bakterie, které jsou ještě v zubu a zub pokryla cementem. Prý se materiál, který dala nejspíš do kanálků, musí nechat v zubu několik dní, aby zničil všechny bakterie. Tak to bychom měli jeden zub. Když se jeden zub uklidnil, tak mě bohužel začala pobolívat sedmička vpravo dole. Sedmičku vpravo dole mám z obou stran zaplombovanou a pod zubem se mi udělal nejspíš zánět. Paní zubařka uprostřed navrtala díru a vložila opět narůžovělou výplň. Tu jsem měla v zubu asi 3 týdny, zub se uklidnil a mně se ulevilo. Sice jsem měla obě strany nepoužitelné, jedla jsem pouze měkké, kašovité potraviny, ale říkala jsem si, že snad se to brzo zlepší a vyléčí. Bohužel. Minulý týden mě opět chytla bolest zubu, sedmičky vpravo. Nemohla jsem zuby k sobě ani přitisknout ani skousnout žádné jídlo, bolela mě celá spodní čelist. Bolest byla tak silná, že jsem opět sáhla po práškách na bolest, které ale opět moc nezabraly. Už jsem byla opravdu zoufalá, jednak z bolesti, a také z neustálých návštěv u paní zubařky, ale co se dalo dělat. Neotálela jsem a hned další den jsem navštívila paní zubařku. Opět jsem jí řekla, že mě strašně bolí sedmička vpravo dole, že se bolest nedá vydržet, že prášky na bolest nepomohly a že mě začíná bolet pravá strana pod bradou (kost). Co paní doktorka neudělala. Odstranila ze zubu výplň a vrhla se na čištění kanálků. Bez umrtvení mi začala čistit jeden, pak druhý a nakonec třetí kanálek. Bolestí mi až vytryskly slzy. Místo v zubu něčím vyplnila a měla jsem přijít druhý den, že provede ještě další čištění. Další den jsem přišla, ale už s tím, že si nechám dát alespoň injekci, aby čištění zubních kanálků tak nebolelo. O injekci jsem si paní zubařce řekla, načež mi paní zubařka odpověděla, že injekci mi nedá, že by mi více uškodila. Znovu se tedy pustila do čištění zubních kanálků. Výplň, která byly v zubu, odstranila, a opět začalo čištění. Dva kanálky se daly vydržet, třetí bolel, prý je ten kanálek tenký a zahnutý. Pak mi tam píchla malou jehličkou, ale to nevím proč. Pak zub pokryla cementem. Dále mi povídala o bakteriích, které nejspíš způsobily zánět, a předepsala mi antibiotika. Ještě mi ošetřila druhý bolavý zub (osmičku vlevo), kde opět odstranila cement a vyčistila kanálky. Ty naštěstí nebolely. Opět zub pokryla cementem.
Aktuální situace je taková, že nyní beru antibiotika a mám přijít k paní zubařce příští týden. Ani si netroufám domyslet, co mi bude opět dělat. Výplně (cement), které mám na obou stoličkách, trochu tlačí, zuby nemohu stále přitisknout k sobě, ale pořád se to dá vydržet, co je to oproti bolesti čištění zubních kanálků. I když si pořád říkám, proč musím takto trpět, vždyť jsem se už měsíc pořádně nenajedla. Antibiotika beru druhý den, bolest pod bradou trochu povolila, ale stále při polykání a dotyku cítím místy bolest.
Vím, že máte na práci důležitější věci, ošetření svých pacientů apod. než čtení dlouhých dotazů od lidí, ale byla bych moc ráda za názor zkušeného stomatologa, jestli práce, odváděná paní zubařkou je správná a abych se k ní nebála dále chodit.
Mimochodem, na preventivní prohlídky chodím pravidelně 2x ročně, o zuby si myslím, že se starám dobře (čištění 2x denně, občas použiji zubní niti a také ústní vodu), i když sem tam zhřeším nějakou sladkostí 
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem
Jana
Dobrý den,

alespoň ve zkratce k popsanému postupu ošetření. Léčebný postup je zřejmě v principu správný, nicméně pouštět se do čištění kořenových kanálků bez předchozí anestezie mi přijde trochu zastaralý přístup. Narůžovělé výplně jsou běžně používané provizorní výplně v mezifázích léčby kořenových kanálků (desinfekční vložka v kanálcích apod.). A také otázka zda se do léčby kanálků pouštět u osmiček a nezvolit raději její extrakci. Předepsaná ATB určitě doberte, nicméně platí, že základem léčby je vždy důkladné pročištění kanálků ( a tím odstranění příčiny zánětu), jinak ATB potlačí pouze krátkodobě projev zánětu (bolest, otok) a v budoucnu se potíže mohou opět objevit..

přeji hodně sil a hezký den, Hůlka