Chřipka - kdy antibiotika a kdy ne?

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, chci se zeptat na jiný názor praktického lékaře. Onemocněla jsem, nejdřív pouze bolest v krku, poté horečka 38,4, bolest svalů a celého těla, slabost.. a tak jsem volala doktorce, zda mám měřit cestu do ordinace, ne aby mě opět poslala domů s Vincentkou (jak tomu bylo posledně, kdy jsem měla angínu). Sestra samozřejmě ať přijedu, poté si mě paní doktorka vyslechla a říká, že je to chřipka. Klasická chřipka, která se musí vyležet. Pokud budu mít teplotu nad 38,5 tak si mám dát paralen, jinak ne. Vyšší teplota je dobrá pro samo-ozdravovací proces. Samozřejmě jsem přijela domů a lehla si, horečka stoupla ještě výš na 39,2. Do toho se mi spustila rýma a suchý kašel.
Moje otázka je - proč mi doktorka nepředepíše antibiotika hned, když vím, že se to vždy jenom zhorší a mohla bych se hezky léčit již od prvního dne? Anebo mám jít k doktorovi až 2-3 den, kdy je mi nejhůř a až se všechny projevy objeví? K čemu je potom praktický lékař, když mi nijak nepomůže?
Ano, vím, antibiotika se nesmí "zneužívat". To že jednou ročně onemocním kvůli zuření chřipky, se mi nezdá jako zneužívání. A hlavně když mi je fakt mizerně a potřebuji pomoc, tak dostanu radu, jak to mám vyležet.
Předem děkuji za další názor.
Jednoduchá odpověď: Antibiotika se předepisují na bakteriální infekce a jelikož je chřipka onemocnění virové, antibiotika by nezabrala. Otázkou může být, zda je to u Vás chřipka jako taková, či jiné virové či bakteriální onemocnění, u obou mohou potíže a klinicé projevy velice podobné. K rozlišení někdy pomůže odběr krve na CRP test (CRP zvýšené mírně= spíše virosa, hodně= svědčí pro bakteriální původ)...takzvané preventivní podávání antibiotik u virosy, aby se "předešlo " rozvoji mikrobiální infekce se nedoporučuje,neboť spíše hrozí, že pacientovi vypěstujeme na antibiotika odolné kmeny...