Boule pod Achillovou šlachou

1 Počet odpovědí:
Dobrý den,
před pěti dny mě začala bolet (píchat při dopadu) v kozačkách pravá pata. Mám na střídání dvoje kozačky s nízkým podpatkem. Pravda, ani jedny nejsou zrovna pohodlné (jsou tvrdší), ale nikdy jsem z nich neměla žádnou odřeninu. Jelikož chodím velice rychle (vždy tak cca 10 min - MHD), dopadám hodně na paty, což také není jistě dobré. Problém nespatřuju ze spodu paty, odkud bolest vychází, ale zezadu pod achilovkou, kde se mi vytvořila boule (červená zduřenina), o které jsem doposud netušila a tudíž nevím, jak dlouho ji tam mám. Noha mě nebolí, když jsem bosa, v pantoflích ani v běžeckých botách.. Zprvu jsem se obávala zánětu Achillovy šlachy, jelikož chodím běhat (4-5 týdně na 12-15 km), ale při běhu v běžeckých botách bolest necítím, jen lehkou citlivost při prvních kilometrech. Nyní bych se překláněla spíše k variantě Haglundovy exostózy... Myslíte si, že je nezbytné v takovém případě přestat chodit běhat? A je nějaká šance, že se (např. bez rázové vlny) boule vstřebá sama, pokud nebudu např. čtrnáct dní chodit v kozačkách, které si myslím, že mi tento problém zapříčinily? Nerada bych si přivodila nějaký zánět či něco horšího...Děkuji za Váš názor a případné doporučení. S pozdravem, A.
Dobrý den. Dle vašeho popisu spíše soudím na otlak z bot na patě, může se vytvořit tzv " burzitida". Ale takto nelze přesně určit. Samovolné vyléčení možné asi je, zkuste používat maximálně pohodlné boty s měkkou patou, případně oblast paty v obuvi vyměkčit. V případě přetrvávání obtíží doporučuji vyhledat ortopedické vyšetření. S pozdravem dr. Dobiáš