bolest břicha v těhotenství

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, pane doktore,
děkuji moc, vaše odpovědi mi vážně hodně pomáhají. Teď mám možná hloupej dotaz, ale vy jistě znáte, jaké jsou projevy těhotenství. Občas mě bolí kolem pupku, taková pichlavá bolest a po chvíli zase odezní. A teď se mi stává, že třeba když ležim a propnu pravou nohu, tak mi vyjede šílená bolest do pravého podbřišku a ustane to, když si lehnu na bok a pokrčim nohy. Můj muž mě vystrašil se zánětem slepého střeva. Já spíš doufám, že to jsou třeba vazy, protože na dotyk to vubec nebolí. Je mi teď už občas špatně od žaludku ale to taky přiklaním těhotenství, protože jsem 31tt a mám i dost malé bříško. Teplotu nemám a stolici mám řidší, ale beru magnesium, tak to zas přikládám tomu. Myslíte, že se mám nějak znepokojovat? Snad jsem to napsala vše srozumitelně.
Děkuji za odpověď a přeji krásný den
Tereza
Milá Terezo, gravidita přináší různé drobné i větší problémy, často spojené s potížemi močovými, zažívacímí apod. Někdy jde jen o tlak rozvíjející se dělohy na měchýř, střevo, žaludek, někdy děloha tlačí na bránici a ženě se třeba hůře dýchá, pálí ji žáha, chce se jí častěji na stolici nebo močit. Důležité je sledovat jiné, klinické projevy - třeba změnu barvy moči, změnu stolice, zvracení, svědění těla (hlavně dlaně) zežloutnutí bělma apod. Komplikací v graviditě může být řada a někdy se vyvinou zcela rychle, jindy se objeví až na konci gravidity. Těhotenství chce trpělivost a také trochu rozvahy, nepanikařit při každém píchnutí, ale také je nebagatelizovat. Samozřejmě, jak se rozvíjí děloha, napínají se i vazy, které dělohu v malé pánvi fixují, někdy jde o tahavou bolest, jindy bolest vystřeluje do křížové oblasti. Je to také dáno tím, že stoupá váha maminky a také se postupně chystá a uvolňuje vazivový a kostní aparát pánevní oblasti. To vše může žena vnímat často i bolestivě. Je dobře, že o sebe dbáte, ale nesmíte se nechat těhotenstvím ovlivnit natolik, že se jen budete pozorovat - gravidita není nemoc. Na straně druhé když budete mít pocit, že něco není v pořádku, navštivte svého gynekologa, a proberte to s ním. Svým pacientkám říkám, že raději přijít zbytečně než nepřijít tehdy, kdy to bylo nutné. Držím palce, a pokud by bylo něco potřeba, klidně se na mne obraťte.
S pozdravem MUDr.Luděk Fiala, MBA