Strach a úzkost

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, je mi 18 let a poslední dobou ( cca 2 měsíce ) trpím velice častými úzkostmi, mám strach z naprosto absurdních věcí, příklad- ponocovat, chodit ven dál od domova, prostě kamkoliv kde nejsou lidi mě úplně děsí ( všechno je to spojeno se strachem ze smrti ) a když se dostanu do takové situace, začne mi bušit srdce, strašně se mi potí ruce a připadá mi že se nemůžu z plna nadechnou. Snažím si říkat že je to jenom strach, ale nepomáhá to. A v momentě, kdy se vydám na odchod, například z té místnosti, tak to přestane a cítím obrovskou úlevu. Nikdy jsem nebyl společenský a většinou jsem byl rád když jsem sám a co nejdál od lidí, ale teď to prostě nejde. Moje tělo mě prostě nepustí a už to zasahuje do normálního života, teď před maturou se to dvojnásob nehodí a nevím jak se tomu postavit. Rád bych se toho zbavil a nebo to nějak zmírnil. Ze začátku jsem si myslel že jsem nemocný, nebo že mám něco se srdcem, ale všechny příznaky poukazují na to, že je to neopodstatněný strach.
Dobrý den, příznaky, které popisujete ukazují skutečně na psychický původ obtíží. Tyto obtíže se mohou zhoršovat v obtížných životních situacích, jako je například období maturity. Doporučuji Vám vyhledat odbornou pomoc psychiatra nebo psychoterapeuta. Velmi pravděpodobně se jedná o některou z úzkostných poruch, u kterých s největším úspěchem kombinujeme farmakoterapii a psychoterapii.