Posilování po operaci kyčlí.

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, zaujal mě váš článek o bolesti v oblasti třísel a tak bych Vás chtěl požádat o odpověď na můj dotaz. Je mi 56 let, býval jsem aktivním sportovcem, převážně fotbal, do doby, než začali moje problémy s bolestí v kyčlích a v oblasti bederní páteře, což je asi pět let zpátky. Dneska jsem dva měsíce po druhé operaci TEP kyčle a začínám postupně se zatěžováním a chůzí bez opěry. Po první operaci, která byla přesně před rokem, jsem v létě už neměl problém chodit v lesním terénu. Přesto mám na boku této nohy jakoby ochablý sval, který se jeví jako prohlubeň pod vrcholem pánevní kosti. Nerad bych, aby jsem měl tento "problém" i na druhé noze a tak bych rád posiloval obě nohy tak, abych byl schopen být svalově souměrný a fyzicky zdatný.
Znám pohyby a cviky doporučené a taky zakázané, ale je možno s TEP posilovat tak, abych získal zpět jistotu při chůzi a to například i v horském terénu ? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Po TEP kyčlí určitě lze nabýt jisté chůze i v nerovném terénu. Pravděpodobně jste po operacích absolvoval nebo doufejme stále absolvujete rehabilitace - fyzioterapie po druhé TEP. Jakmile budete moci plně zatěžovat operovanou dolní končetinu, mělo by se začít se cvičením na labilních podložkách (např. gumová "čočka", podložky od firmy Airex, BOSU). Cvičí se na nich stoj, výpady, překroky... Podložky jednak právě simulují nerovný a náročný terén a jednak nutí náš mozek zapojit svaly, které bychom jinak nepoužily (zjednodušeně řečeno). Ta "prohlubeň" z boku pánve, jak píšete, je způsobená ochabnutím bočních stabilizátorů pánve, které jsou při TEP poškozeny. Jejich zpevnění dosáhneme částečně cvičením unožování v rozsahu do 30° od osy těla, ale hlavně právě při cvičení na labilních podložkách a také při cvičení v poloze na čtyřech. Pokud byste měl zájem o osobní konzultaci a více informací, kontaktujte mne. Hezký den, Marcela Lajnerová