Můžu být léčena práškama proti epilepsii, když nepotvrdili, že mám epilepsii ?

1 Počet odpovědí:
Byly jsme na výletě v Itálii cestovali jsme autobusem(cesta autobusem do Itálie trvala cca 12 hodin a bylo to velmi náročné,nevyspání,špatný vzduch,změna prostředí,špatná životospráva) a při odjezdu jsem měla problém. Dostala jsem epileptický záchvat, měla jsem svalové křeče, zaťaté zuby,rozšířené zorničky,slinění, po záchvatu následovalo pomočení. Přijela záchranka udělaly základní vyšetření a podepsala jsem revers asi do půl hodiny následoval druhý záchvat už ne tak silný, Bez velkých křečích jen slinění - nepřítomná ani z jednoho záchvatu si nic nepamatuji. Nepamatuji si ani rozmezí mezi prvním a druhým záchvatem ani, že jsem podepsala revers. Po druhém záchvatu jsem byla převezena do Italské nemocnice, kde jsem podstoupila CT bez nálezu,2x EKG bez nálezu, 2x EEG s velmi intenzivními testy vše bez nálezu! V nemocnici jsem strávila 5 dní od samého začátku mi nasadili Depakin chrono 300mg 1-0-1 po příjezdu do ČR, kdy cesta sanitkou trvala 10 hodin mě převzali jako pacienta a pak poslali domů. Druhý den po 6 hodinách spánku jsem šla na vyšetření EEG, kde byl malý nález. Nasadili mi prášky Trund 500mg a odebrali řidičský průkaz na rok! Vzhledem k tomu, že jsem závislá na přesunu do práce autem je to pro mě neakceptovatelné. I když bych měla začínat s léčbou doktorka řekla, že můžu normálně do práce. Má práce je bankovní úředník, kde jsem vystavována denně velkému stresu a odpovědnosti. Bylo zřejmé, že jsme paní doktorku obtěžovali a tak se s námi moc nemazlila a chtěla to mít rychle vyřízené. Nejsem si jistá jestli v tuto chvíli mám brát prášky ač si myslím, že to bylo vlivem nevyspání, časté psychické námahy, nerada bych aby se mi vytvořila závislost na prášcích a měla nežádoucí účinky. Raději bych první zjistila jestli jsem opravdu epileptik nebo to bylo vlivem vyčerpání a nedostatku magnézia. Byla bych ráda za Váš názor.
Dobrý den, odpovědět konkrétně je složitější, protože Váš případ konkrétně neznám. Záleží na mnoha okolnostech, na Vašem věku, pohlaví apod. Ale obecně se dá říct, že ten postup, jak píšete, je správný. Jako onemocnění epilepsie se dá definovat stav, kdy vznikají bez provokace opakované záchvaty dané poruchou mozkových funkcí, tedy aspoň 2, ve výjimečných případech lze stanovit tuto diagnosu hned po prvním záchvatu. Záleží jestli to byl epileptický záchvat, tak jak píšete, tak zjevně ano - náhlá porucha vědomí, s křečemi končetin, těla, hlavy, pokousání, pomočení, bolesti svalstva, následná přechodná zmatenost, záleží na možné provokaci - alkohol, spánková deprivace, fotostimulace apod., dehydratace. Vždy je nutné další dovyšetření - MR mozku, CT absolutně nestačí, EEG s aktivacemi, někdy i po spánkové deprivaci, často komplexní kardiologické vyšetření (včetně HUTT testu a arytm. Holtera). Obecně se dá říct, že léčba se nasazuje zpravidla až po druhém záchvatu, což píšete, že jste měla, a záleží i na typu záchvatů, měla jste takzvané velké záchvaty s poruchou vědomí a křečemi, to je jakoby vážnější, než třeba jen drobné záškuby ruky bez poruchy vědomí, záleží na eeg, jestli je tam epileptická aktivita, nebo jen nespecifické změny, vhodná léčba u žen ve fertilním věku není valproát, který by mohl dělat problémy u dítěte při těhotenství, proto Vás převedli na Trund, ten je celkově bezpečnější volba u žen. Co se týče řidičáku, vůbec nezáleží na tom, zda máte přímo epilepsii, ale je obecně zákaz řízení po epileptickém záchvatu, kde se léčba nenasazuje na 6 měsíců a u případů, kdy se léčba nasazuje na 1 rok, pak se může znovu žádat o řidičák, pokud pacient podepíše prohlášení o bezzáchvatovosti, dodržuje řádně režim a léčbu. Pracovní omezení u vás jako běžné úřednice, zřejmě nebude velké, zpravidla se dává neschopenka do dovyšetření stavu, ale nutná není, u již vyšetřených a léčených epileptiků i po záchvatu, kdy neměli třeba žádný úraz či komplikace, není nutná ani hospitalizace či neodkladná lékařská kontrola či neschopenka. Omezení sociálí a pracovní rovněž vyplývá z vyhlášky - zákaz pití alkoholu, zákaz řízení motorových vozidel, zákaz práce u běžicích strojů, ve výškách a na noční směny. Stres v práci je dnes asi ve všech oborech a nedá se uznat jako důvod neschopnosti či snížení pracovní schopnosti. Co se týče závislosti na lécích, není u žádných antiepileptik až na naprosté výjimky možná, spíše u starých dnes již nepoužívaných léků. S pozdravem Milan Labonek.