Mudr Tomešová

p.Mudr Tomešová Sokolov
Dobrý den od jara jsem měla divné příznaky, na zvracení motolice, vysoký tlak, pocení rukou a nohou a třes.nedávala jsem tomu nějakou váhu,Ale začátkem září to na mě udeřilo co druhý den,Zašla jsem na internu, vyšetření srdce,cév, a24 hod holmetr na měření tlaku+ vyšetření krve- vše v naprostém pořádku.Když mě doktorka po všech vyšetření řekla že trpím panickýma atakama.Začla jsem brát 1/2Itakemu po týdnu 1 x 10mg + v poledne a večer 0,25mh neurolu. je mi o hodně líp, ale jak dlouho to budu muset užívat,Možná bych mohla navštívit p.doktorku v Sokolově.děkuji za odpověď.
Dobrý den, podle příznaků, které popisujete to opravdu vypadá na panické ataky. V totmo případě je nejlepším přístupem kombinace léčby antidepresivy (skupiny SSRI) a psychoterapie. Léky typu Neurol slouží spíše na překlenutí nástupu účinku antiderpresiv nebo ke zvládnutí akutního záchvatu. Určitě bych Vás podpořila k nalezení specialisty který nude vaši léčbu řídit, eventuelně Vám zajistí psychoterapii. Antidepresiva se bere dlouhodobě, v rádu měsíců nebo let podle stavu, ale psychoterapie zajišťuje možnost trvalejšího efekteu a možnost vysazení antidepresiv po určitém čase.

Vážená paní doktorko.
Podle vašeho popisu to vypadá na již vaší paní doktorkou diagnostikované panické ataky. Obvykle vznikají, když se člověk svým způsobem života a smýšlení dostane do většího rozporu se svými možnostmi a potřebami. Tedy vlastně jsou jakýmsi emočně somatickým vyjádřením toho, že nemáme v životě své věci uspořádané tak, jak bychom je potřebovali mít. Pokud začne člověk užívat léky, tyto jsou chemicky schopné symptomy potlačit, tj. navodit stav mysli, jako by se nic zvláštního, na co bychom měli reagovat nějakou svojí aktivitou/změnou, nedělo. Anxiolytika či antidepresiva, která se v těchto indikacích nejčastěji používají, jsou dobrou první pomocí, ale nejsou kauzální intervencí, tj. nepostihují a neřeší situaci samotnou. Na to, co člověk skutečně potřebuje (a musí) udělat (v životě a/nebo ve své mysli) pro to, aby se mohl opět cítit dobře a ve svém dalším životě ze svého pohledu uspokojivě a bez panik pokračovat, buď přijde sám, nebo vyhledá pomoc psychoterapeuta, který mu s hledáním a tvorbou potřebných změn v životě prostřednictvím konzultací pomůže. Toto bych tedy doporučil - v případě, že hledáte účinnou pomoc při řešení stavu svých věcí - i vám.
Vím, že - zejména na menších městech - bývá výběr psychoterapeutů často značně omezený a najít takového, který vám sedne a - což je mnohem důležitější - povede s vámi konstruktivní a na řešení zaměřené konzultace (celá řada "terapeutů" si dokáže mnohdy roky s klienty povídat o tom, jak je jejich potíže sužují bez toho, že by v životě klientů nastala jakákoli praktická změna) nemusí být úplně jednoduché. Často se tedy vyplatí za dobrým terapeutem raději pár desítek kilometrů dojíždět. Přeji, abyste toho svého nalezla brzy, blízko a abyste co nejdříve s jeho pomocí a podporou vyřešila vše, co je třeba k tomu, abyste se ve svém životě mohla cítit opět příjemně a dostatečně komfortně.
V úctě a s pozdravem
MUDr. František Matuška