Dobrý večer, už tak rok nebo 2 trpím sluchovými halucinacemi, ale pouze ve společnosti, nikoli když jsem doma sám nebo kdekoli jinde sám. Velmi často, například v práci se mi zdá jak kdyby mě okolí pomlouvalo, nebo něco vyčítalo...nevim jestli to je vsugerované nebo to je fakt. Dále trpím častými změnami nálad a bohužel i neschopností soustředit se na určitou věc na 100%. Skoro vždycky myšlenky nebo vnímání zajde někam jinam, než aby zůstalo u věci u které má. Když se mám na nějaký úkol soustředit naplno v práci, ve škole nebo doma jsou to velké rozdíly. Nejlíp se mi dělá doma v klidu, než mezi lidmi a ještě k tomu nějaké složitější věci. Jsem většinou nervózní a nemohu se plně soustředit. Bohužel jsem cca 4 roky pravidelně požíval mariuhanu a mám podezdření, že tato látka může z nějaké části za mé psychické problémy, které jsem předtím nemíval.
Dále se chci zeptat co by jste mi doporučil/a protože z toho mám už delší dobu deprese. Díky a hezký večer.

za Vašimi nepříjemnými stavy a pocity ve společnosti a potížemi se soustředěním mohou stát různé příčiny. Píšete, že se cítíte komfortněji doma a soustředění je lepší, když jste sám. Mohlo by tedy být přínosné například zkoumat, čím je tento rozdíl způsoben a zda je možné hledat cesty, jak se mezi lidmi cítit lépe. Doporučuji Vám se objednat na konzultaci k psychologovi a tam to probrat. Pokud byste se cítil svými potížemi výrazněji omezen v běžném životě, je na místě se objednat i k psychiatrovi. Péče psychologa a psychiatra se může dobře doplňovat. Přeji Vám hodně štěstí, Anna Putnová

výše zmíněná spolupráce s odborníkem je zde určitě vhodná, samy tyto potíže pravděpodobně neodezní.

Podle zkušeností je však v těchto případech nejlepší orientovat se spíše na alternativní metody léčby, jelikož léky od psychiatra neřeší přímou příčinu problému, vzniklého jako důsledek užívání drogy.

Symptomy, které popisujete, jsou poměrně typické, často se k nim přidává i zvýšená únava až vyčerpanost. Pokud by se Váš stav zhoršoval, je potřeba zabránit propadu co nejdříve, a to v první fázi alespoň těmi léky.

S pozdravem Mgr. Skulilová