Dobrý den, zjistil jsem podle mého chování, že trpím narcistickou poruchou osobnosti. Je nějaká varianta jak s tím pracovat, když se chci změnit a jak si uvědomovat své chování v daných situacích? Trpí hlavně mé partnerské vztahy a jsem hodně náladový a urážlivý i k blízkým. Přijde mi, že myslím jen na své dobro a neohlížím se k ostatním, chybí mi schopnost vcítit se do ostatních a dívat se na věci z jiného pohledu. Bylo pro mě docela zdrcující přijít na to a nechtěl jsem si to přiznat, ale bojím se, že trpím i více poruchami. Je na místě vyhledat psychologa nebo psychoterapeuta? A co bych na vašem místě měl dělat, děkuji.

Mgr. Klára Gajdušková, MA
Psycholog, Psychoterapeut
7 názor

Dobrý den, podle toho krátkého popisu se mi nezdá, že byste trpěl narcisistní poruchou osobnosti, už jen proto, že máte zjevně sebereflexi a že Vás Vaše chování trápí. Lidé s tímto problémem trpí zejména pocity vlastní vyjímečnosti a důležitosti v nejrůznějších kontextech (talent, úspěchy, nadřazenost...), aniž by to bylo opodstatněné. Věří také ve svůj nekonečný úspěch, moc, dokonalost, krásu. Požadují, aby byli neustle obdivováni a aby se k nim okolí vztahovalo přesně tak, jak oni vyžadují - s bezbřehým obdivem a úctou. Oni jsou naopak k jiným lidem arogantní a jednají nadřezeně. Jsou závistiví anebo jsou přesvědčeni, že někdo jiný závidí jim. A ano, chybí jim i schopnost empatie, kterou zmiňujete, ale to je jen jeden z mnoha rysů této poruchy. Možná je za Vaším chováním skrytá spíše nějaká úzkost nebo obava. Pokud Vás to trápí, určitě neuděláte chybu, když se poradíte s psychologem nebo terapeutem z čeho asi Vaše chování pramení (dá se i udělat psychologické vyšetření na potvrzení nebo vyvrácení obav z poruchy osobnosti). Držím Vám palce Kg

Dobrý den, také doporučuji, abyste se potkal s psychologem, který Vám může pomoci s vhledem do Vašich potíží. S ním se můžete zamyslet také nad tím, zda v sobě nenosíte i nějaké zranění z minulosti, které vede k chování, jaké jste popsal. Můžete pak mít zvýšená očekávání na chování druhých, protože potřeby nemusely být v původní rodině naplněny nebo došlo k ublížení, zklamání atd. Pak může takový člověk hodně myslet na sebe, aby si naplnil to, co neměl. Může být zvýšeně vztahovačný i vzteklý, citlivý na jistá jednání nebo si bolest projektovat do druhých. Může být často nespokojený i proměnlivý v náladách. Probíhá to často nevědomě. Proto je skvělé, že jste ve fázi uvědomování, že jste ochoten slyšet své okolí, chcete na sobě pracovat a měnit to, co Vám v životě působí komplikace. Můžete se vnímat jako člověka s diagnózou, nebo jako člověka, který se rozhodl uzdravit možné bolesti, křivdu, zradu, nebo jiná ublížení, zlepšit své vztahy a vnitřně růst. Zranění je možné nalézt za řadou "poruch". Se zraněními lze pracovat, hojit je. Je i řada knih na toto téma. Držím Vám palce a přeji hodně radosti při zkvalitňování Vašeho života a také málo strachu, Veronika Neumannová

Stále hledáte odpověď. Položte další dotaz