Dobrý den, zjistil jsem podle mého chování, že trpím narcistickou poruchou osobnosti. Je nějaká vari

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, zjistil jsem podle mého chování, že trpím narcistickou poruchou osobnosti. Je nějaká varianta jak s tím pracovat, když se chci změnit a jak si uvědomovat své chování v daných situacích? Trpí hlavně mé partnerské vztahy a jsem hodně náladový a urážlivý i k blízkým. Přijde mi, že myslím jen na své dobro a neohlížím se k ostatním, chybí mi schopnost vcítit se do ostatních a dívat se na věci z jiného pohledu. Bylo pro mě docela zdrcující přijít na to a nechtěl jsem si to přiznat, ale bojím se, že trpím i více poruchami. Je na místě vyhledat psychologa nebo psychoterapeuta? A co bych na vašem místě měl dělat, děkuji.
Dobrý den,

podle toho krátkého popisu se mi nezdá, že byste trpěl narcisistní poruchou osobnosti, už jen proto, že máte zjevně sebereflexi a že Vás Vaše chování trápí.

Lidé s tímto problémem trpí zejména pocity vlastní vyjímečnosti a důležitosti v nejrůznějších kontextech (talent, úspěchy, nadřazenost...), aniž by to bylo opodstatněné. Věří také ve svůj nekonečný úspěch, moc, dokonalost, krásu. Požadují, aby byli neustle obdivováni a aby se k nim okolí vztahovalo přesně tak, jak oni vyžadují - s bezbřehým obdivem a úctou. Oni jsou naopak k jiným lidem arogantní a jednají nadřezeně. Jsou závistiví anebo jsou přesvědčeni, že někdo jiný závidí jim.

A ano, chybí jim i schopnost empatie, kterou zmiňujete, ale to je jen jeden z mnoha rysů této poruchy.

Možná je za Vaším chováním skrytá spíše nějaká úzkost nebo obava.

Pokud Vás to trápí, určitě neuděláte chybu, když se poradíte s psychologem nebo terapeutem z čeho asi Vaše chování pramení (dá se i udělat psychologické vyšetření na potvrzení nebo vyvrácení obav z poruchy osobnosti).

Držím Vám palce
Kg