Dobrý den, začínám být bezradný a zoufalý. Již přes rok mám velké zdravotní problémy, např: bolest,

začínám být bezradný a zoufalý. Již přes rok mám velké zdravotní problémy, např: bolest, brnění, třes a slabost rukou, ztráta citu, poruchy a výpadky paměti, paraztézie končetin, rozostření a výpadky zraku, nystagmoidní záškuby, únava, nejistá chůze, závratě, poruchy spánku, bolesti hlavy a kloubů, raní ztuhlost, zhoršení při infekcích atd.
Navštívil jsem řadu specialistů - neurology, revmatologa, infekční, oční, ORL atd.
Padaly různé odhady jako RS nebo jiné autoimunitní onemocnění či neuroinfekční onemocnění.
Prošel jsem opakovaně řadou vyšetření, např. magnetická rezonance, lumbální punkce, odběry krve, EEG, evokované potenciály atd., ale všechny výsledky v normě, přitom se můj zdravotní stav stále zhoršuje.
Jsou dny, kdy nemohu vstát z postele, neovládam některé z končetin, dlouho trvá, než se rozhýbu.
Kamarád mi doporučil vyhledat pomoc psychologa, psychiatra, což jsem zprvu kategoricky odmítal, ale již si tu možnost připouštím. Mnoho let nejsem přiliš spokojen se svým životem, s manželkou jsme spíše spolubydlící.
Chci se zeptat na názor, zda je možné, že až tak velké zdravotní problémy mohou být způsobené psychikou?
Co byste mi poradili, jak postupovat?
Pokud by to všechno bylo způsobené psychicky, je možné, že léčbou všechny fyzické projevy zase zmizí?
Mohli byste mi poradit vhodného psychologa/psycholožku v Brně?

Děkuji za odpověď a každou radu.

Zdraví
Jakub
Dobrý den Jakube, byť je pro mnoho lidí těžké si připustit, jak velký dopad má psychika na naše zdraví a následné komplikace, tak bezesporu má. Pojem psychosomatika pochází ze starověkého Řecka, takže jistě není žádná novinka. Nejsem schopna takto odhadnout, do jaké míry jsou Vaše obtíže psychického charakteru a do jaké objektivní fyziologickou příčinou (myslím, že tak nějak vše souvisí se vším), avšak dle výčtu vyšetření je psychika jaksi nasnadě. Je jasné, že jste už pro zjištění příčiny Vašich obtíží udělal mnoho a snažíte se situaci řešit. Sezení u psychologa bych určitě zvážila, myslím, že by pro Vás bylo přínosné (jsem psycholožka, takže přínosné je podle mě pro každého :-), ve Vašem případě ovšem dvojnásob). Pokud byste měl další dotazy nebo chtěl využít mých služeb, pak mě neváhejte kontaktovat. Jsem Vám k dispozici. Tereza

je mi líto, jakými zdravotními bouřemi a nekomfortem si procházíte. Někomu pomáhá se domnívat, že ano, vše je psychosomatické, někomu se takové vysvětlení příčí. Přesto by zkušený psychoterapeut mohl umět pracovat s oběma možnostmi. Doporučila bych Vám knihu lékařky Jarmily Klímové a psycholožky Michaely Fialové: Proč (a jak) psychosomatika funguje? - nemoc začíná v hlavě? a zkuste si na otázku odpovědět sám. Pokud by Vás tento (psychosomatický) pohled neoslovoval, určitě není na škodu zajít za psychoterapeutem a pracovat na větší osobní spokojenosti? životním naplnění? splnění svých nejhlubších přání a tužeb?, prostě na tom, po čem nejvnitřněji toužíte. Jestli Vaše obtíže zmizí, nemohu takto bez znalosti Vás osobně říci, vše záleží na tom, o jak hluboké změny se jedná. Pokud chcete, můžete se objednat i ke mě?

Přeji pohodové dny a ať je brzy lépe.

Stanislava Ševčíková
Dobrý den Jakube,
děkuju Vám za dotaz. Ptáte se, jestli může mít psychika tak velkou moc, aby byla schopna způsobit ty fyzické potíže, které popisujete. Má odpověď je Ano.
Když pracuju s klienty, které trápí podobné fyzické problémy, o jakých píšete Vy, vždy se ptám, jestli za sebou mají vyšetření u lékařů a co tato vyšetření ukázala. Pokud je odpověď stejná, jakou jste dal Vy (tzn. přes důkladné hledání se zatím nic nenašlo), je pravda, že medicína pro Vás (zatím) neumí udělat nic. Tedy mimo psychofarmak předepsaných psychiatry, což ale neřeší příčinu.
Někdy máme tendenci psychiku a její moc podceňovat, moc se o ni nestaráme, vlastně často ani nevíme, jak ji hýčkat, protože nás to nikdo neučil. No a když se k sobě takto chováme dlouhodobě (není to záležitost týdnů, ale spíše měsíců a let), psychika nám dává signály právě prostřednictvím těla. Když těmto signálům nerozumíme nebo nechceme rozumět, tělo více a více přitvrzuje a bolí.
Moc si cením toho, že jste popsal taky svou ne úplnou spokojenost se svým životem. Kdyby Vám nebylo fyzicky špatně, nevím, jestli by Vás napadlo, se svým životem něco udělat po psychické stránce? Podívat se na to, jak žijete? Jestli si plníte sny? Jestli jste ve svém životě tam, kde chcete být? Jestli máte fungující vztahy? Dost lásky?
Právě tudy by mohla vést cesta a taky má rada, o kterou jste žádal. Pokud budete mít odvahu si na tyto a podobné otázky odpovědět, může Vám v tom pomoct odborník (psycholog / psychoterapeut), já osobně bych Vám v Brně doporučila kolegyně z firmy Ceteras, které pracují i s psychosomatikou.
Psychoterapie je taková medicína duše, kdy se člověk učí najít sám sebe, pokud se ztratil, pochopit sám sebe, a začít si všímat, co potřebuju jako muž/žena, jako partner, jako zaměstnanec apod. a tyto potřeby si plnit.
Pokud se pro tuhle možnost rozhodnete, bude asi nějaký čas trvat, než se Vám i tělo úplně uzdraví. Někdy to "dobré" stojí více námahy, než to bolavé. Já jsem však přesvědčená, že má tahle cesta smysl, pokud chce být člověk zdravý a spokojený.
Pokud se rozhodnete pokračovat v hledání v oblasti klasické medicíny, jsem taky přesvědčená, že dřív nebo později lékaři najdou.
Je možné, že Vás napadají ještě nějaké otázky, které se nedají napsat sem. Jestli ano, nebo jestli jsem Vám neodpověděla na vše, na co jste se ptal, můžete mi napsat mail.
Přeju Vám, ať se rozhodnete správně, a ať najdete i jiný způsob, jak vnímat a prožívat život, než jen díky nemocem :-).
Naďa Skyvová
psychika je mocná a není vyloučeno, že vaše potíže mohou mít psychickou příčinu.
Doporučuji Vám knihu- "Když duše mluví řečí těla". Třeba Vás tam bude něco inspirovat a povede to k uvědomění možných příčin vašich obtíží. V Brně doporučuji Mgr. Kollára.
Ať je brzy lépe.
Milý pane Jakube,
jak mohu číst, trápí vás více problémů. Přijde mi, že už podnikáte více kroků jak problém vyřešit. I to, že píšete sem o radu. Už v tom vidím vaši sílu a odhodlání. Zdá se mi to moudré, že nezůstáváte sám s problémy. Promiňte já zde na dotazy neodpovídám kvůli mým omezeným časovým možnostem. Ale určitě vám mohu doporučit kolegy, kterým plně důvěřuji. Mgr. Jana Brzkovská, Mgr. Jiří Salvet, Mgr. Lenka Tříletá, Mgr. Klára Dvořáková, MUDr. Hana Obluková, Mudr. Petr Grossmann. Zodpoví vám co potřebujete vědět. Ještě můžete napsat na internetové poradny. Nebo volat na linky důvěry. Je možné tam využít i chatovou nebo mailovou konzultace. Ale věřím, že osobní kontakt bude přínosnější. Přeji ať při vzájemné spolupráci se váš zdravotní stav zklidní.
Držte se! Michaela Klímová