Dobrý den, začínám být bezradný a zoufalý. Již přes rok mám velké zdravotní problémy, např: bolest,

5 Počet odpovědí:
Dobrý den,
začínám být bezradný a zoufalý. Již přes rok mám velké zdravotní problémy, např: bolest, brnění, třes a slabost rukou, ztráta citu, poruchy a výpadky paměti, paraztézie končetin, rozostření a výpadky zraku, nystagmoidní záškuby, únava, nejistá chůze, závratě, poruchy spánku, bolesti hlavy a kloubů, raní ztuhlost, zhoršení při infekcích atd.
Navštívil jsem řadu specialistů - neurology, revmatologa, infekční, oční, ORL atd.
Padaly různé odhady jako RS nebo jiné autoimunitní onemocnění či neuroinfekční onemocnění.
Prošel jsem opakovaně řadou vyšetření, např. magnetická rezonance, lumbální punkce, odběry krve, EEG, evokované potenciály atd., ale všechny výsledky v normě, přitom se můj zdravotní stav stále zhoršuje.
Jsou dny, kdy nemohu vstát z postele, neovládam některé z končetin, dlouho trvá, než se rozhýbu.
Kamarád mi doporučil vyhledat pomoc psychologa, psychiatra, což jsem zprvu kategoricky odmítal, ale již si tu možnost připouštím. Mnoho let nejsem přiliš spokojen se svým životem, s manželkou jsme spíše spolubydlící.
Chci se zeptat na názor, zda je možné, že až tak velké zdravotní problémy mohou být způsobené psychikou?
Co byste mi poradili, jak postupovat?
Pokud by to všechno bylo způsobené psychicky, je možné, že léčbou všechny fyzické projevy zase zmizí?
Mohli byste mi poradit vhodného psychologa/psycholožku v Brně?

Děkuji za odpověď a každou radu.

Zdraví
Jakub
Dobrý den Jakube, byť je pro mnoho lidí těžké si připustit, jak velký dopad má psychika na naše zdraví a následné komplikace, tak bezesporu má. Pojem psychosomatika pochází ze starověkého Řecka, takže jistě není žádná novinka. Nejsem schopna takto odhadnout, do jaké míry jsou Vaše obtíže psychického charakteru a do jaké objektivní fyziologickou příčinou (myslím, že tak nějak vše souvisí se vším), avšak dle výčtu vyšetření je psychika jaksi nasnadě. Je jasné, že jste už pro zjištění příčiny Vašich obtíží udělal mnoho a snažíte se situaci řešit. Sezení u psychologa bych určitě zvážila, myslím, že by pro Vás bylo přínosné (jsem psycholožka, takže přínosné je podle mě pro každého :-), ve Vašem případě ovšem dvojnásob). Pokud byste měl další dotazy nebo chtěl využít mých služeb, pak mě neváhejte kontaktovat. Jsem Vám k dispozici. Tereza