Dobry den,v 22+2 tt,mi byla v nemocnici namerena cervikometrie 45 mm,CS bylo 0.Dnes,25+2 tt,jsem byla u sveho gynekologa,ktery mi nameril delku cipku 30 mm,CS uvedl 0.Gynekolog se tvaril,ze je vse v poradku a nedoporucil mi ani zadna opatreni jako je klidovy rezim.Pouze mi naplanoval pristi kontrolu za 10 dni.Chtela jsem se zeptat na Vas nazor,zda je zapotrebi dodrzovaz nejaky klidovy rezim ci nikoliv?Nechapu,jak je mozne,ze za tri tydny se cipek tak zkratil nebo,zda mereni probihalo pokazde jinak?V nemocnici jsem si vedoma toho,ze jsem mela plnejsi mocovy mechyr.Nerada bych neco podcenila a zajima me Vas nazor.Dekuji.
Dobrý den
takové zkrácení běhme 3 týdnů normální není proto jste byla pozvána na kontrolní cervikometrii za 10 dní. zřejmě jste riziková pacientka, prootže běžně se cervikometrie neměří/ opakované aborty , stav po konizaci děl.čípku, předč porod v anamneze atd/. Pokud riziková pac jste tak by cervikometrii ideálně měl provádět tentýž lékař . Kotnrolu bych též udělal za 10-14 dní nicméně bych doporučil klidový režim a utrogestan vaginálně
zdravím

souhlasím s panem doktorem viz výše, kritická délka je 20 mm, Utrogestan vaginálně vhodný, musí ovšem předepsat lékař, možno pak volně zakoupit magnesium lacticum 3x1 tbl jako doplňující medikaci,klidový režim o kontrolní cervikometrie nutná, dále dle event. progrese nálezu na čípku děložním
jsem přesvědčen, že cervicometrii / čili měření délky hrdla děložního/ se nedělá u fysiologicky probíhajícího těhotenství. Když se provádí musí k tomu být důvod a pak vyšetření má provádět 1 lékař
Platí dodržovat klidový režim a horčík je vhodný v těhotenství na zmírnění děložních stahů
Pokud mohu doplnit, souhlasím s lékaři a názory přede mnou, opakoval bych cervikometrii a přidal Magnezium + klidová léčba. Utrogestan jen tehdy, kdyby nález na hrdle progredoval/ zhoršoval se -délka hrdla by se zkracovala.
Dobry den,
ja bych dodala, ze je opravdu lepsi, aby mereni delal jeden lekar. Klidovym režimem nic nezkazite. Vyckejte na kontrolu a uvidíte, kdyby tam docházelo ke zkracovani, musí se to resit.
Já bych dodal, držte se svého gynekologa.
Je opatrný, já bych postupoval zhruba stejně.
Dle mých zkušeností sice 30 mm je zcela v normě, ale čípky opravdu v tomto týdnu bývají delší. K. Inkov
Lidové rčení praví: kolik děr, tolik syslů, kolik hlav, tolik smyslů. Přispěji tedy i já se svou troškou do mlýna:
- Podle mých zkušeností se právě v II. trimestru děložní hrdlo často skokem zkracuje. Tedy zkrácení z 45 mm v 22. týdnu na 30 mm v 25. týdnu by mne neznepokojovalo. Krom toho 30 mm je pořád OK, ne?
- To, že někdo dělal cervikometrii ještě neznamená, že se jedná o rizikovou pacientku. Já ji dělám (a nejsem sám) i u zcela fyziologických primigravid právě kolem 24. týdne (abych vyloučil vrozené inkompetence), někdo ji dělá ve 20. týdnu, taky se udělá, když těhotná přijde s nějakým tím "tvrdnutím" břicha, které sice skoro nikdy neznamená ohrožení těhotenství, ale cervikometrie je asi to jediné racionální, co má smysl v té chvíli udělat (a krom toho to vypadá vědecky).
- Podávat magnesium (lacticum nebo jaké) perorálně má stěží jiný význam, než ten, který se dá charakterizovat latinským úslovím "ut aliqud fieri videatur", z hlediska reálného odvrácení předčasného porodu je to až k smíchu. Aby se dosáhlo relaxace myometria, muselo by se podávat nitrožilně a v dávkách někde na hranici vymizení patelárního reflexu. A ani v takovém případě není význam magnesia v "léčbě" hrozícího předčasného porodu prokázán.
- Utrogestan bych naopak dal. Vaginálně 3x1 nebo tak nějak, protože to je jediná látka, která podle studií SNAD tomu předčasnému porodu opravdu zabránit dokáže. Proč tedy váhat a čekat na další zkracování hrdla, když to není drahé, víme jistě, že to je neškodné a navíc, kdyby přece jen toto těhotenství skončilo špatně (i když bych neřekl, že je v tomto případě nějaký důvod to očekávat), můžeme dokladovat, že jsme dělali všechno, co se dělat dá.
- Klidový režim téměř určitě žádný význam nemá, některé studie dokonce naznačují, že čím je těhotná pohybově aktivnější, tím větší je pravděpodobnost, že porodí v termínu. A že to nejhorší, co se pro ženu s vyšším rizikem předčasného porodu dá udělat, je upoutat ji na lůžko nebo dokonce hospitalizovat. Je to fakt, pokud by to někoho zajímalo, mohu dodat citace.
Takže podle toho, co ta těhotná píše, připadá mi ten její doktor jako člověk příčetný a rozumný a zdá se, že o ni pečuje dobře. I když je možná až dost opatrný. Já bych si ji s 30 mm hrdlem na kontrolu za 10 dní nezval, zdá se mi to zbytečné. Ale jednou UZ cervikometrií navíc se jistě nic nezkazí.
Takže závěrem bych té tazatelce poradil toto:
když už si jednou vybrala lékaře a rozhodla se mu důvěřovat, ať mu důvěřuje i nadále. Když bude shánět rozumy takhle na internetu, tak z té plejády názorů jí půjde hlava kolem, udělá ji to v duši jen chaos a stejně nebude vědět, co má dělat.