Dobrý den, prosím o radu ohledně zubního váčku u pětiletého dítěte. Při minulé kontrole dělala paní

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, prosím o radu ohledně zubního váčku u pětiletého dítěte. Při minulé kontrole dělala paní zubařka dceři plombu na 4nahoře. Nyní po třech měsících se u zubu na kterém dělala plombu udělal malinkatý váček. Dceru to vůbec nebolelo, bylo to malinko zarudlé s malinkou bílou tečkou. Paní zubařka tvrdila, že zub je mrtvý a je nutné ho vytrhnout, přestože další naroste v cca 10 letech. Chci se zeptat, zda bylo opravdu nutné, zub trhat. Dále doktorka tvrdila, že váček se udělal proto, že kaz byl velký a zub už plomba nezachránila. Je to možné, že za půl roku se udělá tak velký kaz? Není možné, že paní doktorka udělala špatně plombu? Dá se tomuto předcházet? Dá se u všech dětí předcházet kazivosti zubů? Dcera už má několik plomb. Na kontroly chodíme po šesti měsících. Čištění zubů nikdy nevynecháváme, má dobrou pastu i kartáček, sladkosti jí nedáváme. Jediný problém je, že dcera pila až do teď šťávu. Šťávu, ale pila i moje starší dcera a ta měla první kaz až v pubertě.
Dobrý den. Obviňovat zubní lékařku z toho, jestli něco udělala špatně nebo ne, zde nikdo z lékařů nebude.
Mám tři poznámky/postřehy:
1) používá vaše dcera mezizubní kartáčky? Pokud ne a ještě k tomu pije šťávu, jde kazu naproti tak spolehlivě, jak to jen jde, a jedná se o zanedbání hygieny ze strany zákonných zástupců. Při dobré hygieně kazy nevznikají.
2) neznáme protokol ošetření a spolupráci dítěte. Jestli jste chtěli péči "na pojišťovnu", pak je to nejlepší cesta, jak o zuby přijít. Pojišťovna de facto hradí jen zastaralé výkony poškozující pacienta. Přístupem "hlavně nic neplatit" se dopracováváte k tomu, že jednou budete platit faaaaakt hodně.
3) mrtvé dočasné zuby se extrahovat musejí. Pokud nevěříte tomu, co vám ošetřující lékařka tvrdí, vyhledejte jiného lékaře.