Dobrý den, Prosím o radu, na obou dlaních mám tzv. opičí rýhu, nikdy jsem to neřešila ani se po to

2 Počet odpovědí:
Dobrý den,
Prosím o radu, na obou dlaních mám tzv. opičí rýhu, nikdy jsem to neřešila ani se po tom nepídila, co to vlastně znamená. Do budoucna plánujem s partnerem první dítě a já jsem se dočetla, že tyto rýhy jsou specifické pro lidi s Downovým syndromem. Mě osobně nikdy nikdo v dětství netestoval, žádné jiné příznaky nemám. Jako dítě jsem byla po zdravotní stránce v pořádku. Nikdo na nic neupozorňoval, ani do budoucna až já sama budu chtít být matkou. V rodině toto onemocnení nikdo nemá a nikdy neměl. Moji rodiče tyto rýhy nemají a pokud vím jejich rodiče také ne. Má ji jen můj starší bratr na levé ruce, jeho syn ji nemá a má sestra ji také nemá ani její děti. Můj partner je zcela zdravý a ruce má plné čar. Ráda bych slyšela Váš názor, zda je možné, že je to geneticky poděděné od bratra a je to jen "výjmečnost" nebo jestli mohu být s vysokou pravděpodobností nositel tohoto genu. Dočetla jsem se, že opičí rýhy mohou mít i zdraví lidé. Mám se nechat testovat? Děkuji za radu a odpověď. Barbora
Děti s Downovým sy.mají opičí rýhu,to ale neznamená,že kdo má opičí rýhu má Downův sy ,neb bude mít dítě s touto nemocí.Vykašlete se na vaši opičí rýhu,další zkoumání nemá význam.MUDr Stehlík Josef Liberec