Dobrý den, omlouvám se za delší psaní, pokusím se psát stručně. Před rokem vyústily moje do té doby s nikým nesdílené psychické problémy ve zhroucení se, načež jsem vyhledala psycholožku. Nemám žádnou konkrétní diagnózu, prý to tak nedělá, ale tipuju lehčí deprese s občasnými úzkostnými stavy. Trápí mě to od dětství. Možná má vliv rozvod rodičů a vše kolem něj. Paní psycholožka mi tehdy řekla, že mám dvě možnosti. Prášky a nebo terapii, kde spolu najdeme příčiny. Vybrala jsem si druhou variantu. A teď co mě trápí. Pozoruji sice zlepšení, co se týče častějšího odpočinku, tak nějak jsem se naučila se sebou žít v tom smyslu, abych se nepřepínala a jsem sdílnější s okolím. Co se týče samotného problému, tak ale žádné větší zlepšení nepozoruju. Už mě docela unavuje, že se na terapii pokaždé maximálně otevřu, ale vlastně bez pokroku. Většinou spolu prostě o věcech mluvíme. Takové ty věci typu "představte si, že chováte svoji stránku, která se bojí" se mi doslova příčí a nedělají mi dobře. Chápu, že je to asi běh na dlouhou trať, ale nemohu si dovolit platit za sezení více než jednou/dvakrát měsíčně a začínám mít pocit, že je to všechno marné. Zajímal by mě názor někoho jiného. Své psycholožce věřím, je to úžasný člověk. Ale někdy si říkám, jestli je tohle správná cesta. Je vůbec reálné se někam posunout za tohohle "tempa"? Nebylo by jednodušší a efektivnější brát léky? Začínám mít zase obavy, že budu za chvíli hlavně příteli jen na obtíž...
Dobrý den, nešlo by toto téma (tento dotaz) otevřít přímo s paní psycholožkou? Většina z nás by upřímnou zpětnou vazbu měla uvítat.

Je výborné, že své psycholožce věříte a o věcech umíte mluvit. Mluvte i o tom, co se Vám příčí, co Vám nejde, o čem máte pochybnosti, čeho je na Vás moc. Je to mimochodem také známka důvěrného prostředí, kde se dá mluvit úplně o všem. I to do terapeutického procesu patří a většinou to přinese ovoce. Jistě najdete řešení.
Dobrý den, každému člověku sedí něco jiného a i když si s psychologem sednete lidsky, neznamená, že je to člověk, který vám pomůže. Nebojte se být upřímná a říct jí to. Měla by vám sama umět poradit a případně doporučit zkusit někoho jiného, pokud na sobě necítíte změny. Je potřeba probrat strachy v sobě strachy ze změny, které velmi často brání samotné změně. I když se lidé chtějí změnit, velmi často se bojí změnit. Je to takový paradox, protože každý chce být spokojený a šťastný, ale zajete koleje a vzorce chování tomu někdy jednoduše brání.
Věřím, že najdete společnou cestu, popřípadě jiného terapeuta, který vám sedne jiným přístupem a prací více. Nebojte, je to v pořádku :)
Krásný den.
Dobrý den, nebojte se svou nejistotu a pochybnosti vyslovit během terapeutického setkání, pro Vaší paní psycholožku i pro Vás to může být velice cenné. K Vašim úvahám medikace ano či ne mě napadá, že někdy bývá nejúčinnější zkombinovat oba léčebné postupy.
Jak již bylo uvedeno, cesty a způsoby práce mohou být různé. Vaše problémy se táhnou od dětství a to znamená, že tam je také počátek a příčina všeho. Chceme-li tuto příčinu odstranit (protože jen ji najít - to nestačí), jeví se v praxi jako nejefektivnější použít metodu regresní terapie, která se však řadí mezi alternativní přístupy. Na rozdíl od rozhovorů je zde možnost během pár sezení zahojit staré rány a křivdy, odstranit zdroje strachů atd., zkrátka celkově uzavřít nedořešené záležitosti z minulosti, které jsou v podvědomí stále živé a projevují se negativními pocity a stavy. K práškům bych se uchýlila v případě, že stavy nebudete zvládat, běžné fungování už bude pro vás obtížné nebo se stav začne zhoršovat. Upozorňuji ovšem, že léky neřeší podstatu a příčinu Vašich stavů. Více info o regresní terapii najdete na internetu, případně na mých stránkách. Držím Vám palce.