Dobrý den, omlouvám se za delší psaní, pokusím se psát stručně. Před rokem vyústily moje do té doby s nikým nesdílené psychické problémy ve zhroucení se, načež jsem vyhledala psycholožku. Nemám žádnou konkrétní diagnózu, prý to tak nedělá, ale tipuju lehčí deprese s občasnými úzkostnými stavy. Trápí mě to od dětství. Možná má vliv rozvod rodičů a vše kolem něj. Paní psycholožka mi tehdy řekla, že mám dvě možnosti. Prášky a nebo terapii, kde spolu najdeme příčiny. Vybrala jsem si druhou variantu. A teď co mě trápí. Pozoruji sice zlepšení, co se týče častějšího odpočinku, tak nějak jsem se naučila se sebou žít v tom smyslu, abych se nepřepínala a jsem sdílnější s okolím. Co se týče samotného problému, tak ale žádné větší zlepšení nepozoruju. Už mě docela unavuje, že se na terapii pokaždé maximálně otevřu, ale vlastně bez pokroku. Většinou spolu prostě o věcech mluvíme. Takové ty věci typu "představte si, že chováte svoji stránku, která se bojí" se mi doslova příčí a nedělají mi dobře. Chápu, že je to asi běh na dlouhou trať, ale nemohu si dovolit platit za sezení více než jednou/dvakrát měsíčně a začínám mít pocit, že je to všechno marné. Zajímal by mě názor někoho jiného. Své psycholožce věřím, je to úžasný člověk. Ale někdy si říkám, jestli je tohle správná cesta. Je vůbec reálné se někam posunout za tohohle "tempa"? Nebylo by jednodušší a efektivnější brát léky? Začínám mít zase obavy, že budu za chvíli hlavně příteli jen na obtíž...
 Andrzej Toman
Andrzej Toman
Psychoterapeut, Psycholog, Dětský psycholog
Brno
Dobrý den, nešlo by toto téma (tento dotaz) otevřít přímo s paní psycholožkou? Většina z nás by upřímnou zpětnou vazbu měla uvítat.

Mgr. Ivana Dvořáková
Mgr. Ivana Dvořáková
Psycholog, Psychoterapeut
Jablonec nad Nisou
Je výborné, že své psycholožce věříte a o věcech umíte mluvit. Mluvte i o tom, co se Vám příčí, co Vám nejde, o čem máte pochybnosti, čeho je na Vás moc. Je to mimochodem také známka důvěrného prostředí, kde se dá mluvit úplně o všem. I to do terapeutického procesu patří a většinou to přinese ovoce. Jistě najdete řešení.

Mgr. Veronika Pešková
Mgr. Veronika Pešková
Psycholog, Dětský psycholog, Psychoterapeut
Jívová
Dobrý den, každému člověku sedí něco jiného a i když si s psychologem sednete lidsky, neznamená, že je to člověk, který vám pomůže. Nebojte se být upřímná a říct jí to. Měla by vám sama umět poradit a případně doporučit zkusit někoho jiného, pokud na sobě necítíte změny. Je potřeba probrat strachy v sobě strachy ze změny, které velmi často brání samotné změně. I když se lidé chtějí změnit, velmi často se bojí změnit. Je to takový paradox, protože každý chce být spokojený a šťastný, ale zajete koleje a vzorce chování tomu někdy jednoduše brání.
Věřím, že najdete společnou cestu, popřípadě jiného terapeuta, který vám sedne jiným přístupem a prací více. Nebojte, je to v pořádku :)
Krásný den.

Dobrý den,
souhlasím s ostatními, že byste jí měla o svém pocitu říct. Psychologové pracují různými způsoby a ne vždy nám jejich přístup musí sedět. Každý má právo zvolit si způsob, jaký mu vyhovuje (a rychlost, jaká mu vyhovuje).
Můžete ji mít ráda, a přesto Vám nemusí sedět jako odborník a i to je v pořádku. Rok je z mého pohledu hodně dlouhá doba na to, abyste už byla notný kus vepředu. Pokud Vám můžu doporučit něco k posunu, zkuste si přečíst knihu, která se jmenuje Uzdrav svá vnitřní zranění od Lisy Bourbeau a vnímejte, které zranění s vámi rezonuje.
Držím palce, ať si vyberete jakoukoli další Cestu - zůstat, mluvit o tom všem, a snažit se společně, odejít - všechno je v pořádku.
Se srdečným pozdravem, Veronika Neumannová

Mgr. Lenka Beranová
Mgr. Lenka Beranová
Psycholog, Psychoterapeut
Ústí nad Orlicí
Dobrý den, nebojte se svou nejistotu a pochybnosti vyslovit během terapeutického setkání, pro Vaší paní psycholožku i pro Vás to může být velice cenné. K Vašim úvahám medikace ano či ne mě napadá, že někdy bývá nejúčinnější zkombinovat oba léčebné postupy.

Mgr. Lada Skulilová
Mgr. Lada Skulilová
Psycholog
Lipník nad Bečvou
Jak již bylo uvedeno, cesty a způsoby práce mohou být různé. Vaše problémy se táhnou od dětství a to znamená, že tam je také počátek a příčina všeho. Chceme-li tuto příčinu odstranit (protože jen ji najít - to nestačí), jeví se v praxi jako nejefektivnější použít metodu regresní terapie, která se však řadí mezi alternativní přístupy. Na rozdíl od rozhovorů je zde možnost během pár sezení zahojit staré rány a křivdy, odstranit zdroje strachů atd., zkrátka celkově uzavřít nedořešené záležitosti z minulosti, které jsou v podvědomí stále živé a projevují se negativními pocity a stavy. K práškům bych se uchýlila v případě, že stavy nebudete zvládat, běžné fungování už bude pro vás obtížné nebo se stav začne zhoršovat. Upozorňuji ovšem, že léky neřeší podstatu a příčinu Vašich stavů. Více info o regresní terapii najdete na internetu, případně na mých stránkách. Držím Vám palce.

Stále hledáte odpověď. Zeptejte se na další otázku

Tato hodnota je příliš krátká. Měla by mít __LIMIT__ znaků nebo více.

• Vaše otázka bude publikována anonymně.
  • Vytvořte jednu jasně formulovanou otázku a buďte struční.
  • tázku obdrží specialisté na tomto webu. Nikoliv pouze jeden konkrétní lékař.
  • Tato služba nenahrazuje konzultaci se zdravotníkem. Pokud máte potíže nebo akutní problém, navštivte svého lékaře nebo pohotovost.
  • Otázky týkající se konkrétního případu ani žádosti o druhé stanovisko nejsou povoleny.

Zvolte si odbornou specializaci lékařů, kterým chcete položit otázku
Použijeme ho k oznámení odpovědi. Nebude publikován online.