Dobrý den, mohu se zeptat, jak se dá léčit obsedantně-kompulzivní porucha?

Mgr. Katarína Durkáčová
Psycholog, Psychoterapeut
10 názor

Dobrý den, nejúčinnější způsob léčby OCD je, pokud vím, psychoterapie, konkrétně KBT, a antidepresiva. Co se terapie týče, jako nejúčinnější se v léčbě OCD zdá být postupná expozice a zábrana rituálům (neboli ERP -Exposure and Response Prevention) v kombinací se systematickou práci na změně myšlení. Pokud by Vás zajímalo cokoliv dalšího, můžete mi napsat soukromou zprávu. Hezké dny přeji!


Mgr. Silvie Johanidesová
Psycholog, Psychoterapeut
12 názor
Praha

Dobrý den, jak píše kolegyně, trochu ještě rozvádím. Za dva základní postupy v léčbě obsedantně-kompulzivní terapie, které jsou vědecky ověřené, se považuje kognitivně behaviorální terapie a farmakoterapie (první volbou je léčba inhibitory vychytávání serotoninu). KBT provádí terapeut a farmokoterapii psychiatr. K léčbě OCD se využívá také ACT – Terapie přijetí a závazku a práce s rodinou pacienta. Dle vědeckých studií mohou v budoucnu najít své místo v léčbě OCD také stimulační metody – rTMS a tDCS. Hlavní metodou psychoterapie je vystavení se (tzv. expozice). Pacient se učí vydržet neprovádění rituálů, ale to vše postupně od těch nejméně zatěžujících k těm nejvíce nepříjemným. Tzv. expozice - zábrana kompulze spočívá v postupnému vystavování se situaci, která vede k rozvoji nepohody, napětí nebo úzkosti, přičemž pacient neprovádí kompulzi nebo rituál. Kromě zábrany rituálů se také podrobně věnujeme obsedantním (vtíravým, nutkavým) myšlenkám, se kterými dále pracujeme technikami k tomu určenými (např. kognitivní restrukturalizace). Jako u všech neurotických onemocnění se kromě příznaku samotného, tedy v našem případě obsese a kompulze, věnujeme i tomu, co člověka trápí, protože když je člověk "ve stresu", pak se příznak zhoršuje. To je druhá, velmi důležitá část terapie, které se věnuje stejná pozornost jako příznakům. Silvie Johanidesová

Stále hledáte odpověď. Položte další dotaz

Veškerý obsah publikovaný na portálu ZnamyLekar.cz zejména Otázky a odpovědi, má pouze informativní charakter. Internet nepředstavuje plnohodnotnou náhradu lékařské péče poskytované specialistou.