Dobrý den, máme se synem 2,5 roku problém ohledně jídla když má jíst jídlo které nezná a nelíbí se mu tak se pozvrací, když vidí jíst dítě tak se taky pozvrací, ale ... někdy to udělá a někdy ne. Jsme dost bezradní a zatím se nenašel nikdo kdo by nám poradil co s tím. Někdy to vypadá že to dělá schválně, ale někdy vidím že to nedělá. Když byl 8 měsíční tak byl nemocný a skončily jsme v nemocnici, tam se bohužel nechovali moc dobře a od té doby nesnáší nucení do čehokoli. Měl i panický strach i z doktorů, ale to už snad přešlo. Prosím poraďte mi odborníka který by nás dokázal nasměrovat správnou cestou. Děkuji mockrát
Dobrý den, děkuji za dotaz, obraďte se na dětského psychiatra, psychoterapeuta, psychologa, v Plzni zařízení FN Plzeň, nebo vyhledejte ambulantní pomoc, na internetu web cspap, zobrazte si dětskou sekci. S pozdravem M. Sz.

Dobrý den, děkuji za dotaz. Pokud máte všechny vyšetření od lékaře v pořádku (to značí somatická stránka potíží je v stave zdravá, bez nálezu) , v tom případě odbornou pomoc je potřeba hledat spíše u psychologa. Doporučuji vám objednat se a osobně vše probrat. Vaše postřehy typu, problém s jídlem se projevuje někdy víc, někdy ne, a také ,že od hospitalizaci v nemocnici jsou změny v chování dítěte, jsou pro řešení problému velmi důležité. Můžete mi zavolat, nebo se rovno objednejte.
Dobrý den, to co popisujete je trauma vzniklé z nějaké situace, kterou vaše dítě psychicky neutálo a pokud se trauma neodstaraní, bude se s ním potýkat více či méně celý život. Nucení do jídla není ta příčina, která ho trápí, to je jen venkovní projev psychiky. Pod tím se ukrývá neschopnost a bezmoc se ochránit. Pocit bezmoci vytváří v člověku velký stres. Dospělý si s tím relativně poradí, protože má vytvořené kognitivní myšlení, ale dítě si s tím poradit nemůže, protože do určitého věku kognitivní myšlení nemá a koduje pouze emocionálně. Proto je potřeba u vašeho syna zapracovat na pocitu bezmoci vůči čemukoliv.
Pokud chcete, ozvěte se. Určitě mě vy vyhledavači najdete :)
symptomatika ve formě problémů s příjmem potravy u dětí je velice častá a komplexní. Nevím, odkud jste, ale volila bych určitě nějakého psychosomaticky a rodinně zaměřeného odborníka, neboť za tímto symtomem se může skrývat také Vaše obava o dítě z minulosti, když jste byli hospitalizovaní. Za sebe bych určitě volila Psychosomatické centrum v Liberci (dr. Chvála a Trapková) nebo by Vám oni mohli doporučit nějakého u nich "vycvičeného" psychoterapeuta. Přeji mnoho úspěchů a věřím, že vše půjde vyřešit. Krásný den, Gábina Dymešová