Dobrý den,mám problém ohledně synovce,který má podle mého názoru dost velký psychický problém. Chlapci je 8 let a mluví ve stylu,,jsem debil...nemám mozek....neposlouchám,tak mě vyhoď z okna,vem nůž a podřízni mě ...'' žije s matkou,která má další 2 děti, vdala se a synovec jejího manžela nemá rád. Dost často kluk přihlíží domácímu násilí,křiku a hádkám. Potřebovali by jsme lékaře, který by chlapce vyšetřil a udělal posudek pro soud....
Dobrý den, tohle by mělo proběhnout v režii OSPODu (oddělení sociálně-právní ochany dětí, neboli sociálka). Měli by mít i kontakty na znalce.

popisujete problém osmiletého chlapce. Chápu-li to správně, chlapec žije ve společné domácnosti s matkou, sourozenci a jejím novým mužem, který není otcem dítěte. Podle mého názoru bude třeba práce s celou rodinou, nikoliv jen s chlapcem. Slova, která říká a která jsou zneklidňující, mohou být reakcí chlapce na celkovou situaci v rodině, na atmosféru, jak se tam chlapec cítí a jaké může mít postavení. Děti a jejich chování často souvisí s chováním dospělých jak k němu, tak k sobě sama.Práce s celou rodinou (včetně chlapcova biologického otce) často přinese úlevu všem dětem v rodinném systému, nejen tomuto chlapci. Vzhledem k jeho věku (8 let a blížící se pubertě) bych mamince chlapce doporučovala obrátit se na odbornou pomoc, která by pracovala s celou rodinou. Vy ji můžete podpořit a nabídnout pomocnou ruku, ale maminka chlapce by měla začít situaci v rodině řešit. Držím palce.
Hana Pucherová