Dobrý den, mám k vám prosbu. Bude mi 66 let a asi před 10 lety mi začala levá noha pozvolna uhýbat v koleně do X. Pravá zůstává stejná, je to vidět i na RTG snímku. Nyní je vybočení levé nohy u kotníku cca 7-10 cm. Chtěla bych vás touto cestou poprosit o radu, zda se dá nějakým způsobem noha srovnat. Děkuji předem za odpověď.
příčin způsobující valgozní postavení (do X) kolenního kloubu může být hned několik - snížení klenby nožní, vnitřně rotační postavení v kyčelním kloubu, dysbalance svalových skupin celé dolní končetiny (nedostatečná funkce zevních rotátorů kyčelních kloubů, vnitřní části předního stehenního svalu, ...). Chtělo by vyšetřit ve které části dolní končetiny je přesně příčina Vašich obtíží a poté zvolit vhodný typ terapie.

Hezký den přeji.

Dobrý den, jak již bylo řečeno, příčin může být opravdu hodně. Je možné doložit RTG nebo alespoň obrázek?
Zdravím, z výše uvedeného vyplývá, že bych doplnila ortopedické vyšetření - které Vám ukáže problém strukturální a vyšetření rehabilitačním lékařem, které Vám diagnostikuje funkci kloubu a svalů a dle výsledku rozhodnout terapii, buď konzervativní, rehabilitace, nebo operace - indikuje ortoped. Začala bych korekcí funkce. Dr.Kresová
Dobrý den, opakovanými pohyby s kolenem se ukáže, zda je příčina vybočení v kolenním kloubu a pokud ano, tak by pomocí cvičení v jednom směru docházelo ke snižování vybočení kolene. Podstatné ale je, zda vás vybočení limituje, zda je bolestivé. Vše - příčina a z ní vycházející léčba - nám vyplyne při pohybovém vyšetření.
S pozdravem, Jitka Laliková Šerclová