Dobrý den, mám chondropatii pately v obou kolenech. Vím, že se to nedá zcelá léčit, nicméně si mysl

mám chondropatii pately v obou kolenech. Vím, že se to nedá zcelá léčit, nicméně si myslím, že lze předejít bolesti např. správnou chůzí, cviky atp. Máte zkušenosti s pacientem, kterému jste takto pomohli a jeho bolest ustoupila?
Děkuji
Dobrý den, určitě úpravou pohybových programů a případně měkkými a mobilizačními technikami lze bolesti v kolenou při chondropatích zmírnit. S pozdravem

příčin chondeopatií patelly může být více....po úrazu, zánětlivá příčina apod.
Dle toho se pak odvíjí i strategie léčby. Stabilizace kolene, korekce chůze a úprava ergonomie je ale nejlepší cestou jak začít. Mám s tím zkušenosti i po traumatech i při vývojových vadách patelly.
Dobrý den, často je u chondropatie patelly příčina v nerovnoměrném rozložení svalového napětí v okolí kolene. V tomto případě máme velmi dobrou zkušenost s ošetřením svalů rázovou vlnou + správně zvolené cvičení, které upraví svalové napětí, aby se mohla čéška volně pohybovat.
při chondropatii čéšky je důležité naučit se správný stereotyp chůzi, zařadit jemné posilovací/protahovací cviky a stabilizační cvičení pro centraci čéšky. Dále je vhodné zkonzultovat Vaše aktivity, sport apod., respektovat mez, přes kterou Vás koleno již nepustí a snažit se mít koleno přes den v co nejvíce uvolněné poloze tzn. ne maximální rozsahy propnutí/pokrčení.
Hezký den.

Dobrý den, asi netřeba doplňovat výše uvedené, každý má svou techniku a přístup k pacientům a mohou fungovat všechny.
Já mám pozitivní zkušenosti zejména s úpravou pohybových stereotypů, vhodným protažením, ale i posílením určitých svalových skupin a úpravou pohybového režimu. Nicméně je nutná osobní konzultace.

S pozdravem P.Šulcová
ano mám zkušenosti s klienty, kteří přišli s bolestí kolene a cvičením jejich bolest vymizela a tím pádem byli bez bolesti i při chůzi :-).
S pozdravem,
Jitka Laliková Šerclová
Dobrý den...vše již bylo řečeno...akorát bych ještě dodala úpravu životosprávy. Z vlastní zkušenosti vím, že i mírné snížení nadváhy a mírně zvýšení fyzické aktivity dokázalo u této diagnozy bolesti odstranit zcela. S pozdravem, Martina Lopotová