Dobrý den, jsem student studující v Praze a mám nárazové psychické problémy. Někdy se mi stává, k

jsem student studující v Praze a mám nárazové psychické problémy. Někdy se mi stává, když je toho více ve škole, že mám představu, že když nezvládnu jednu věc, nezvládnu i ty ostatní a že vše půjde do kopru. V ten okamžik nemám chuť žít. Paradoxem je, že mi škola šla vždy dobře, spíše výborně, ale nemám dostatek sebevědomí, abych tuto skutečnost přetransformoval i do reálné spokojenosti v životě. Momentálně jsem v 1. ročníku magisterského studia, bakaláře jsem absolvoval s vyznamenáním. Dalším paradoxem je, že mám skvělé lidi okolo sebe, milující přítelkyni, báječnou rodinu, která mě ve všem podporuje. Ale nejsem spokojený ve vztahu k sobě samému. Chtěl bych být více uvolněný. Největší problém vidím v tom, že jsem buď velmi šťastný, anebo velmi nešťastný. A tato rozkolísanost nálad mě ubíjí a sráží k zemi ve vypjatých situacích. Abych byl přesnější, myslím tím vypjaté situace, které tak vnímám zejména pouze já. Okolí se s tím vypořádává lépe. Rovněž s problémem nedostatečného sebevědomí souvisí strach z vystupování před mnoha lidmi, zejména pro mě cizími. Chtěl bych vyhledat odbornou pomoc, která by se mnou tyto problémy konzultovala a poradila mi, jak se s těmito pocity vyrovnat. Jelikož jsem student, mé finanční možnosti jsou omezené. Mohli byste mi pomoci?
Dobrý den. Pokud máte finanční omezení, je možné výhledat odbornou pomoc v blízkosti vašeho bydliště, která bude na pojišťovnu, čili pro vás zdarma. Čekací doba a možnost pravidelných návštěv je však hodně omezená. Další z možností máte videa, či knihy jak se svými strachy pracovat, nebo využít placeného psychologa, který se vám bude věnovat.
Mějte krásný den

Proč je tak děsivá představa, že byste něco nezvládl? Myslíte, že musíte všechno za všech okolností zvládat? Je pak celkem srozumitelné, že vás náročné situace zatěžují víc než vaše okolí. Někdy si potřebujeme nechat prostor pro chybu a to může být těžké, když nám věci přirozeně jdou a díky tomu si o nás druzí myslí, že jsme chytří a šikovní. Kdyby se nám něco nepovedlo, potom logicky vysuzujeme, že bychom tedy asi v jejich očích nebyli už tak chytří a šikovní. A tahle představa nás může dostat do kolen. Nadaní a šikovní lidé jsou k sobě často náročnější než lidé víc v oblasti průměru. Asi k tomu taky může přispívat úzkostná výbava - každý se rodíme s odlišnou mírou odolnosti vůči stresu. Můžete se zkusit naučit meditovat - zastavit se, pouze sedět a dýchat a přenášet pozornost od myšlenek zpátky k dechu (to je hodně zjednodušené, na internetu a v knihách najdete hodně návodů). Může to vést ke zklidnění a k lepší odolnosti. Pokud jste z Prahy, napište mi zprávu, pošlu Vám kontakt na psychologa, který pracuje na pojišťovnu v Praze na Proseku a je skvělý.
z vašeho popisu obtíží, je patrné, že spoustu věcí už o sobě víte a máte dobrou sebepozorovací schopnost. Je skvělé, že chcete najít odbornou pomoc, abyste na to nemusel být sám a také přišel na to, proč se vám to děje, s čím to může souviset z minulosti, a jak to řešit. Psychoterapie by pro vás mohla být dobrou cestou.
Doporučuji vyhledat si terapeuta v blízkosti bydliště a domluvit se s ním, zda poskytuje studentské slevy nebo zkusit vyhledat terapeuta přes sociální kliniku (to je sdružení soukromých terapeutů, kteří občas poskytují terapii zdarma nebo za velmi nízkou cenu, právě proto, že si uvědomují, že psychoterapie u nás není stále dostupná pro většinu zájemců). Také je možná cesta medicínská, tedy navštívit psychiatra a nechat si napsat léky na úzkost. Krátkodobě to může pomoci, ale asi sám cítíte, že problém to úplně neřeší. Nebo se obraťte s dotazem na Českou asociaci pro psychoterapii, zde je seznam kvalifikovaných terapeutů, splňující Evropské standardy pro psychoterapii, možná vám pomohou najít terapeuta nebo odborné pracoviště, které má smlouvu s pojišťovnou.
Pokud si přejete konkrétní kontakt na nějakého kolegu, který by měl volnou kapacitu a finančně by to pro vás bylo dostupné, neváhejte mi napsat a já vám pošlu možné kontakty.
S pozdravem,
Markéta Rozsívalová