Dobrý den, jsem 3 týdny po konizaci čípku, výsledky histologie byly CIN III, těžké přednádorové změny, HPV 18 pozitivní. Odebráno vše až do zdravé tkáně. Přesto můj lékař doporučuje vzhledem k věku (44) preventivní odstranění i dělohy, jelikož prý se vir určitě nachází i tam. Myslela jsem, že konizací se problém vyřeší. Nepostačilo by jen sledovat? Nemohl by se vir pak objevit někde jinde, kde to pak půjde špatně odhalit včas? Případně v jakém časovém intervalu by bylo sledování nejvhodnější, aby se nic nezanedbalo? Nechala jsem se po konizaci i naočkovat vakcínou Gardasil.Nejde nějakou metodou zjistit, zda v děloze ten HPV vir opravdu je? Děkuji za odpověď.
MUDr. Václav Vácha
MUDr. Václav Vácha
Zlín
Můj názor:
jen sledovat á půl roku
Provést vždy HPV testaci při kontrole
Žádnou další metodou se nezjistí přítomnost HPV viru v děloze
Odstranění dělohy bych doporučoval při přidružených důvodech / silné menstruační krvácení, bolesti v podbřišku při menstruaci, neudržení moči/

MUDr. Miroslav Šulc
MUDr. Miroslav Šulc
Litvínov
Dobrý den, sledování by mělo nyní po konisaci být á 1/2 roku. Minimálně po roce od konisace by Vám měl váš lékař provést HPV testaci. Pokud jste očkovaná, je pravděpodonost ,že HPV testace bude negativní. Jiná metoda na zjištění HPV neexistuje.Lze tedy takovou klientku sledovat.

MUDr. Tomáš Řádek
MUDr. Tomáš Řádek
Praha
Jestliže jste při konizaci měla kyretáž endocervixu a děl. dutiny a byla zcela negat. bez atypií, je norm. nález na děloze- bez myomů apod, dop. dispenzarizovat- první návštěva za 3 měs po konizaci, dále á 6 měs. HPV testaci do roka, kontrolní OC za 4- 6 měs po výkonu.

MUDr. Lubomír Voltr
MUDr. Lubomír Voltr
Jičín
80-90 % žen po provedené konizaci s HR HPV pozitivitou je při další testaci HR HPV negativní.
Standardně by měla být další cytologie za 3 a dále á 6 měsíců po konizaci. Za 1-2 roky je vhodné provést LBC a HR HPV test. Při negativních výsledcích můžete být pak zařazena do normálního režimu preventivních gyn. prohlídek. Operace v tuto chvíli není z důvodů provedené sanativní konizace s histologií CIN III nutná.

MUDr. Bořivoj Mejchar
MUDr. Bořivoj Mejchar
Plzeň
Doporučuji kontrolu včetně cytologie za 3-4 měsíce po výkonu,při negat.výsledku další kontroly /LBC/ po půl roce.Pokud bude 2 roky cytologie negativní, je možné další sledování v ročních intervalech.Hysterektomie je ve Vašem věku nadbytečná, každá operace má svoje rizika.

MUDr. Leoš Bárta
MUDr. Leoš Bárta
Opava
Dle současného náhledu na CIN III a Vašich výsledcích, následném očkování Gardasilem by mělo stačit sledování dle doporučených algorytmů u Vašeho OG, po roce testace HPV s LBC apod. pokud jinak je nález na děloze normální a netrpíte dalšími potížemi stran menstruace. Jistě by Vás však dopor. operace zbavila obav-což pro někoho může být z psychosomat. hlediska důležité.

Zdravim, ja bych doporučila první cytologii za 3-4měsíce od konizace, HPV test za rok. Při normální cytologii sledovat á 6 měsíců a dělohu ponechat, dokud nebude případně problém v cytologii nebo silný menses, děložní myomy apod.

Stále hledáte odpověď. Zeptejte se na další otázku

Tato hodnota je příliš krátká. Měla by mít __LIMIT__ znaků nebo více.

• Vaše otázka bude publikována anonymně.
  • Vytvořte jednu jasně formulovanou otázku a buďte struční.
  • tázku obdrží specialisté na tomto webu. Nikoliv pouze jeden konkrétní lékař.
  • Tato služba nenahrazuje konzultaci se zdravotníkem. Pokud máte potíže nebo akutní problém, navštivte svého lékaře nebo pohotovost.
  • Otázky týkající se konkrétního případu ani žádosti o druhé stanovisko nejsou povoleny.

Zvolte si odbornou specializaci lékařů, kterým chcete položit otázku
Použijeme ho k oznámení odpovědi. Nebude publikován online.