Dobrý den, jsem 3 týdny po konizaci čípku, výsledky histologie byly CIN III, těžké přednádorové změny, HPV 18 pozitivní. Odebráno vše až do zdravé tkáně. Přesto můj lékař doporučuje vzhledem k věku (44) preventivní odstranění i dělohy, jelikož prý se vir určitě nachází i tam. Myslela jsem, že konizací se problém vyřeší. Nepostačilo by jen sledovat? Nemohl by se vir pak objevit někde jinde, kde to pak půjde špatně odhalit včas? Případně v jakém časovém intervalu by bylo sledování nejvhodnější, aby se nic nezanedbalo? Nechala jsem se po konizaci i naočkovat vakcínou Gardasil.Nejde nějakou metodou zjistit, zda v děloze ten HPV vir opravdu je? Děkuji za odpověď.
Můj názor:
jen sledovat á půl roku
Provést vždy HPV testaci při kontrole
Žádnou další metodou se nezjistí přítomnost HPV viru v děloze
Odstranění dělohy bych doporučoval při přidružených důvodech / silné menstruační krvácení, bolesti v podbřišku při menstruaci, neudržení moči/

Jestliže jste při konizaci měla kyretáž endocervixu a děl. dutiny a byla zcela negat. bez atypií, je norm. nález na děloze- bez myomů apod, dop. dispenzarizovat- první návštěva za 3 měs po konizaci, dále á 6 měs. HPV testaci do roka, kontrolní OC za 4- 6 měs po výkonu.
80-90 % žen po provedené konizaci s HR HPV pozitivitou je při další testaci HR HPV negativní.
Standardně by měla být další cytologie za 3 a dále á 6 měsíců po konizaci. Za 1-2 roky je vhodné provést LBC a HR HPV test. Při negativních výsledcích můžete být pak zařazena do normálního režimu preventivních gyn. prohlídek. Operace v tuto chvíli není z důvodů provedené sanativní konizace s histologií CIN III nutná.
Doporučuji kontrolu včetně cytologie za 3-4 měsíce po výkonu,při negat.výsledku další kontroly /LBC/ po půl roce.Pokud bude 2 roky cytologie negativní, je možné další sledování v ročních intervalech.Hysterektomie je ve Vašem věku nadbytečná, každá operace má svoje rizika.
Dle současného náhledu na CIN III a Vašich výsledcích, následném očkování Gardasilem by mělo stačit sledování dle doporučených algorytmů u Vašeho OG, po roce testace HPV s LBC apod. pokud jinak je nález na děloze normální a netrpíte dalšími potížemi stran menstruace. Jistě by Vás však dopor. operace zbavila obav-což pro někoho může být z psychosomat. hlediska důležité.
Zdravim, ja bych doporučila první cytologii za 3-4měsíce od konizace, HPV test za rok. Při normální cytologii sledovat á 6 měsíců a dělohu ponechat, dokud nebude případně problém v cytologii nebo silný menses, děložní myomy apod.