Dobrý den, je mi sedmnáct let a mám zjevně problém. Mezi jedenáctým a čtrnáctým rokem jsem zařívala jakýsi psychický teror. Otec pil, v důsledku toho byl velmi agresivní, bil mou matku a vulgárně jí nadával. Otce jsem navštěvovala jednou za dva týdny. Špatně spím (buď jsem v noci na pár hodin vzhůru, nemůžu usnout nebo se v intervalu dvou hodin budím), občas mám stavy, kdy se mi špatně dýchá, tep mám zvýšený a uvnitř sebe jsem prázdná, a to především, když mám s otcem navázat kontakt. On si není vědom své chyby a já mu to nemohu odpustit a tyhle stavy se mě umocňují více a více. Tyto vzpomínky z minulosti se mi neustále vrací (jak křičí a zlrátka terorizuje-umí dobře psychicky vydírat). S otcem nyní nejsem příliš v kontaktu. Pokusila jsem se mu vysvětlit, že se potřebuji dát dohromady, bohužel nepochopil. Poté jsem nebyla schopna půl hodiny nechat na sebe kohokoliv sáhnout, klepala jsem se a špatně se mi dýchalo.
Poslední dobou je to horší a horší. Úplně jsem ztratila zájem o cokoliv jiného, uzavřela se do sebe. Přes den jsem úplně normální dívka, ale v noci se tohle vše ve mě probudí a nedokážu se ovládat. Mám vyhledat pomoc?
vyhledat pomoc určitě není špatný nápad.

Milá pisatelko,

moc oceňuji Vaši odvahu svěřit se a hledat si pomoc. Tyto stránky nemohou nahradit psychoterapeutickou konzultaci, kterou Vám určitě schvaluji. Již dávno je běžné, že člověk může zajít za psychologem či psychoterapeutem a třeba i pouze v několika konzultacích hledat odpovědi na své trápení. Můžete se naučit techniky zvládání stavů, o kterých píšete, hledání zdrojů a cesty k vnitřní radosti a vnitřnímu štěstí.

Můžete se svěřit také někomu dospělému - mámě, babičce, tetě, třídní učitelce, školní psycholožce a společně hledat cestu z Vašeho trápení.

Držím palce, aby bylo brzy slunečno.

Stanislava Ševčíková
Milá slečno,
souhlasím s kolegy, že je velmi dobrý nápad vyhledat odbornou pomoc. Určitě na to nemusíte být sama. Navíc, s ohledem na to, co píšete, musíte být už pořádně vyčerpaná. Na Vašem místě bych asi zkusila mluvit s nezávislým odborníkem, který nezná další členy Vaší rodiny a není ve Vašem příběhu osobně jakkoli angažovaný. Najít takového odborníka můžete buď zde (vesměs ale nebude mít smlouvu se zdravotní pojišťovnou), nebo Vám ho může doporučit zmiňovaný školní psycholog, lékař atp. Pokud je Vám hodně špatně, můžete také anonymně volat 24 hodin denně 7 dní v týdnu krizovou linku, například pražský RIAPS (mají i emailovou krizovou schránku a chat).
Přeji hodně sil a držím palce.
Klára Gajdušková