Operace kolene

Dobrý den, pane doktore, je mi 50 let a před rokem jsem si na lyžích přetrhla přední křížový vaz v koleni. Byla mi doporučena plastika vazu, jelikož aktivně sportuji. Letos v zimě jsem absolvovala třikrát týdenní pobyt na lyžích, jezdím spíše sportovně, také na snowboardu a koleno mě při takovéto zátěži nebolí. Slabou bolest cítím jedině při běhání nebo při nekontrolovatelném torzním pohybu. Myslíte, že má cenu podstoupit operaci? Většina mých známých má po této operaci přetrvávající otoky a bolesti. Děkuji za odpověď, Alena
Zdravím! V podstatě přesně popisujete charakter obtíží při absenci LCA. Lyže,snowboard není pro koleno problém- samozřejmě nesmíte spadnout. Proto musíte si odpovědět na otázku,které sporty jsou pro Vás důležité. Ve Vašem věku,kdy statisticky je vysoké procento selhaní štěpu v případě,že vyloučíte torzní pohyby plastiku spíše nedoporučuji.
s pozdravem

Dobrý den, ve vašem případě bych plastiku vazu hodně zvažoval. Koleno s chybějícím vazem svého majitele obtěžuje spíše nespolehlivostí, nestabilitou. Pokud vás obtěžuje bolest, svědčí to spíše na poranění menisku či samozřejmě možnost počínajících degenerativních změn kolena a prostá artroskopie by to měla vyřešit. Můžete se objednat do mé ambulance a tam můžeme všechno probrat.
S pozdravem Pavel Čech

Obdobné otázky