Nepravidelnost cyklu

1 Počet odpovědí:
Vážený pane doktore,

chtěla bych se zeptat, zda-li na nepravidelný mens.cyklus existuje jiné řešení než užívání hormonálních pilulek?
Logest na nepravidelnost jsem užívala nepřetržitě 13 let a jelikož bychom s manželem chtěli dítě, tak bych raději volila přírodnější preparáty, pokud takové na trhu jsou?
Nyní jsem to už cca 3měsíce nedostala a tím pádem se nemůžeme spoléhat ani na plodné a neplodné dny, jelikož vůbec netuším, kdy můžu mít ovulaci a pokud tedy vůbec ovulace probíhá u takové nepravidelnosti.
Myslíte, že by to mohlo znamenat, že můžu být i neplodná? Můj gynekolog mi říkal, že pouze logest cyklus upraví, ale pak bych tím pádem nemohla otěhotnět nikdy.

Prosím o odbornou radu, protože už jsem docela bezradná jak dál. Mám dojem, že 30 let už je docela kritické období a manželovi už je přes 40, takže určité obavy už kolují.

Děkuji a hezký den.

S pozdravem
Dobrý den. Primární léčba nepravidelného menstruačního cyklu je nasazení hormonální antikoncepce, což se ale nesnoubí se snahou o graviditu. Po dlouhodobém užívání antikoncepce se může jednat o tzv. post-pill amenorrheu- žena nemusí i 3 měsíce menstruovat. Pokud nemáte menstruaci, potom ani neovulujete, proto je potřeba zjistit, proč máte cyklus nepravidelný (syndrom polycystických vaječníků???) a jestli není nepravidelný cyklus projevem jiné nemoci nebo stavu, které by mohly bránit otěhotnění. A následně je potřeba léčit příčinu. Pokud tedy nebudete menstruovat déle než 3 měsíce po vysazení antikoncepce a chcete těhotnět, navštívte svého gynekologa a podstupte patřičná vyšetření. S přáním všeho dobrého, M.Gartner