nekomunikuje ani ve škole ani doma

2 Počet odpovědí:
Dobrý den chci se zeptat jak mužu pomoci sve 12lete dceři, ve škole nechce komunikovat a ani doma toho moc nenamluví, tím že ve škole nekomunikuje s učitely tak se ji zhoršuje prospěch. za paslední rok a pul se to docela zhoršilo. když se ji ptam co se děje nebo jestli ma nějaky problem tak nikdy nic.. žaden problem a nic se neděje. je nutná navštěva u psychologa nebo mužu pro ni něco udělat sama? děkuji za radu
Dobrý den,
rozumím, že to není nyní jednoduché, se s dcerou domluvit. Ale jste úžasná, že hledáte další možnosti.
V této chvíli mi přijde vhodné začít s dcerou mluvit o situaci otevřeně a to tak, že již nevíte, co máte dělat a že se bojíte, aby se situace dále nevyhrotila. Proto vás napadá, zda by nestálo za to, jít si popovídat, poradit se s psychologem/psychoterapeutem.
Tedy nebát se přiznat, že vy již nevíte, co máte dělat, že se o ni bojíte, ale že možná někdo jiný by jí mohl pomoci a nabídnout jí možnost, aby ona sama se rozhodla, zda by si o tom, co se děje, nechtěla s někým nezávislým promluvit.
Období (puberta) do kterého vaše dcera vstoupila, začíná být velmi citlivé. Možná nějak pomoci chce, ale na druhou stranu jí začínají nejspíše rodiče "vadit", proto možná s vámi nyní o svém trápení není schopná mluvit a "plácá" se tom. A vy s ní, protože to prostě není jednoduchá situace.
Fígl jak s dětmi v tomto období mluvit je, začít je brát jako dospělé. Nabídnout možnosti a nechat to více na nich. Přijde mi dobré tam zajít, ale možná tobě by to nic nepřineslo, no co myslíš? Můžeme tam jít spolu nebo jen ty sama? Kouknout se spolu na webovky dotyčné, ať ví, kdo to je či ať si ji sama vybere. Domnívám se, že žena v této chvíli by byla pro dceru přijatelnější. Pak nechat čas na rozmyšlení, ale domluvit se, že něco udělat by bylo dobré. Třeba vás společně napadnou ještě jiné varianty, či najednou již půjde o něčem mluvit ...
Přeji hodně sil a trpělivosti.
Věra Dufková