nateklé koleno bez bolesti

1 Počet odpovědí:
otok kolene:
je mi 40 let, aktivně sportuji a jsem 7 let po ASK kolene - závěr chondropatie + bakerova cysta, která ale odstraněná nebyla. Od té doby mi občas koleno po zátěži (volejbal, běh) nateče, ale nebolí a cysta se při otoku taky zvětší. Na otok mi trochu pomáhá oramelox a klidový režim, nicméně podle ortopeda koleno je prosáklé tudíž nelze aplikovat hyalgan injekce apod. Ortoped mi nedávno do zprávy napsal gonartroza 1. st. a dal mi obstřik Dopomedrolu ale koleno nateklo ještě víc než před touto injekcí. Dnes mi byla doporučena opět ASK, mám si rozmyslet zda na ní půjdu a nebo se smířím s tím , že nebudu moct některé sporty provozovat. Můj dotaz- vzhledem ke špatné zkušenosti s první ASK (koleno mi po zákroku natýkalo půl roku a stav se nezlepšil) - když mě koleno nebolí a jen občas nateče je nutné na ASK? Nebo se můžu udržovat např.vhodným cvičením, posilováním kvadricepsu, nošením ortézy na sport...? Je otok kolene škodlivý nebo se s tím dá žít? na operaci se mi nechce, když to nebolí...
děkuji
Dobrý den,
indikace k ASK jen pro občasné otoky jistě není akutní. Koleno se nijak asi neničí. Otázkou je, zda se nezhoršil stav kloubních ploch či nevzniká degenerativní poškození menisku, které by způsobovalo větší otěr a progrewi artrozy při zatíženi, pak by asi indikace k ASK byla. Z konzervativních postupů je nutné se zaměřit na osy zatížení kolene, svalové stabilizátory, event. zmiňované injekce hyaluronátu. Pokdu byste měl zájem obtíže konzultovat osobně, můžete se objednat do mé ordinaci v ORP centru Pod Juliskou . Děkuji a přeji hezký den MUDr. František Picek