Muze ublizit alternativni medicina

1 Počet odpovědí:
Dobry den,bratr trpi uzkostnymi poruchami,snazil se to lecit pomoci cakry a regresni terapie pres telefon,bohuzel naletel nejakym podvodnikum,uskodilo mu to natolik az si chtel sahnout na zivot.Moc Vas prosim o radu a pomoc na koho se obratit s timto problemem,jsem uz bez radna.Dekuji za odpove
Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Alternativní medicína je v ČR velký problém a ublížit nejen, že může, ale často skutečně ubližuje, zejména proto, že nejsou vypracované jasné indikace (kdy, koho, jak a pro právě takto léčit) a etické standardy péče, které by garantovaly bezpečnost takových zásahů.

AM je často (ne vždy) inzerována a poskytována jakoby pod heslem "snadno, rychle, radikálně a do co možná nejvíce do hloubky", což jde na ruku zpravidla těm konstitučně nejslabším z nás, kteří pomoc skutečně naléhavě potřebují, avšak právě proto se rozhodují impulzivně, bez rozvahy, dobrovolně a až s dětskou důvěrou se oddávají vůli druhého člověka, nevadí jim vzdát se i vlastního vědomí a kontroly, s nadějí na zásah "z hůry", který by konečně ukončil jejich trápení. Bohužel tato spásná představa "ráje a spasitele" je často první iluzí, kterou je potřeba v bezpečném terapeutickém rámci odtruchlit a opustit.

Má stručná odpověď a doporučení na závěr: Pomozte bratrovi najít kvalifikovaného odborníka (psychoterapeuta s výcvikem, nebo alespoň pracujícího pod supervizí) a podpořte ho v započetí sice delší, ale zato bezpečné cesty dlouhodobé individuální psychoterapie.

Nechť se Vašemu bratrovi brzy začne dobře dařit

Karel Flaška