Musíme čekat na zhoršení hybnosti, nebo se dá léčit zúžený mozkomíšní kanálek dříve?

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, manžel má vrozený zúžený mozkomíšní kanálek, vadu zjistil před 8 roky. V září roku 2015 měl úraz a zlomil si 1.bederní obratel. Léčba byla pouze ležení a braní léků na bolest. Měl kompresivní zlomeninu, takže léčba nejspíše souhlasí. Ale stále má bolesti zad a začíná ztrácet stabilitu a přestává mu fungovat palec u pravé nohy. Asi měsíc ho trápí bolest pravé kyčle (nejspíše z důvodu kompenzace palce). Lékaři pouze čekají, zda se to ještě bude zhoršovat. To samé se stalo jeho otci (ten má "pouze" zúžený mozkomíšní kanálek na stejných místech) lékaři čekali, zda se bude něco zhoršovat, operovat zatím nechtěli a během dvou měsíců se jeho stav zhoršil natolik, že téměř není schopen chodit. Poté ho urychleně odoperovali a řekli, že měl přijít dříve, že už je pozdě. Bojíme se stejného průběhu. Je možné s tím něco dělat?
Dobrý den,

nejspíše s jedná o zúžení páteřního kanálu. Protože mám málo údajů, nelze se vyjádřit k tomu, zda obtíže, které má, souvisejí s nálezem úzkého páteřního kanálu či ne. Důležitá je souhra neurologického nálezu a nálezu na magnetické rezonanci a zda pomáhá rehabilitace a ev. zda manžel pravidelně cvičí. Máteli zájem, můžete konzultovat nález na magnetické rezonanci s neurochirurgem v našem zdravotnickém zařízení. Vhodné by bylo přinést i vyšetření EMG dolních končetin. Neurochirurgické vyšetření není u nás hrazeno ze zdravotního pojištění - viz ceník na webu.