gestagenní antikoncepce

nn nekojím.
U mě byla nasazená gestagenní antikoncepce z důvodu Leydenské mutace, byla mi doporučena, že je v tomto případě vhodná a jiné antikoncepčí metody jako například tělísko mi nebylo doporučeno, ale bohužel můj ošetřující doktor mě neinformoval o možných důsledcích na vypadávání vlasů právě u této metody, naopak mi jí spíše doporučoval, že má méně hormonu než ta kombinovaná, proto jsem si myslela, že po čase se to zlepší a stav se srovná až se ty hormony ustálý a že to nebude takový nápor i hormonů na tělo. Před nasazením kombinované antikoncepce, mi vlasy nepadali, měla jsem je pěkné, během let užívání kombinované antikoncepce opět žádné padání naopak lepší kvalita vlasů a po vysazení právě té kombinované mi začali do 3 týdnů šíleně padat (po třech měsících od vysazení jsem pak začala brát tu gestagenní, kde padání vlasů stále pokračovalo, ale asi po roce už není takový extrém v padání vlasů). Byla jsem i u dermatologa a nezjistil nic špatného, štítná žláza v pořádku, všechny vitamíny také. Nejdříve mi doporučil Alpicort ale to nezabíralo a navíc jsem do sebe nechtěla cpát kortikoidy. Užívám stále zinek forte, selen, křemík, železo, horčík a methionin, pak speciální vodičky proti padání, stav je lepší po tom roce a půl od prvotního extrémního padání, ale padají stále než je normální a navíc padají i malinkaté vlásky, které mi teprve rostou, cca 2 cm nebo 10 cm, které už trochu povyrostly ale asi nejsou schopny se na té hlavě udržet z nějakého důvodu. Nevím právě co dělat protože už po tom roce a půl jsem zoufalá, že padají i ty nově narostlé a bojím se, že už o vlasy přijdu a nevim co dělat, jestli raději už úplně nevysadit antikoncepci aby se tělo dalo dopořádku, ale to se bojím, že mi vypadne i ten zbytek, nemůžu vůbec nosit rozpuštěné vlasy protože mi na hlavě zbylo pár pramínků a to jsem měla krásné pevné vlasy :-( nikdo mi není schopen poradit zda užívat dál a čekat do doby než budu chtít mít miminko a pak hned vysadit a pokusit se otěhotnět nebo vysadit už teď ale situace třeba bude ještě horší a to už opravdu nevím co bych dělala, moc mě to trápí :-/ přijde mi, že nikdo nemá moc zkušeností s tímto typem antikoncepce

Moc Vám děkuji za pomoc
VIZ moje odpověď

Dobrý den, já bych to jenom shrnul. U vás doporučuji vysadit gestagenní antikoncepci. Horší to rozhodně být nemůže. Ohledně toho jestli je možné zavést nehormonální tělísko, musela by být konzultace přímo u gynekologa. Nevidím důvod, proč by to nešlo. Ohledně trombofilní mutace, to je relativní ( ne absolutní ) kontraindikace, pokud by krátkodobě kombinovaná antikoncepce zlepšila stav vlasů, dá se nasadit typ, který je stejně málo rizikový jako čistě gestagenní antikoncepce. Zase to musí být osobní konzultace s gynekologem, kde se probere celá anamnéza, zdravotní stav atd.
S pozdravem MUDr. Konstantin Inkov
Dobrý den, dle mého názoru Vám vlasy padají protože jste po porodu (jestli jsem to pochopila dobře). To je častý jev a trvá to několik měsíců. Není ale nic jednoduššího než zkusit vysadit gestagenní antikoncepci (pakliže jste přesvědčena že Vám z ní padají vlasy) a vidět jaký to má či nemá vliv. Na prevenci otěhotnění lze zavést nitroděložní tělísko, anebo užívat Diafragmu (pesar).
Dobrý den, dostal jsem Váš dotaz a pokusím se vyřešit Váš problém, ale k tomu potřebují více informací. Říkáte, že nekojíte, jste tedy po porodu? Jak dlouho a kolikátý to byl porod? To je velmi důležité.
Už jste někdy antikoncepci užívala? A už se Vám někdy stalo,že Vám začaly padat vlasy? I to je velmi důležitá informace pro lékaře.
Takže -
Antikoncepce - máte-li leidenskou mutaci je určitě vhodnější gestagenní/ jednosložková, nežli dvousložková,která může být hematologem (který by na leid.mutaci měl dohlížet) z těchto důvodů dokonce kontraindikována. Má ale nevýhodu, že nedrží dobře cyklus, ženy po ní mají potíže s váhou, zažívací potíže, otékají nohy, mohou padat vlasy (ale ty mohou po každé antikoncepci-to je velmi individuální) apod.
Zkušenosti jsou s ní jako s kombinovanou, to není žádný rozdíl, prostě někdy může mít žena antikoncepci takového typu a jindy zase jiného.
Je ale důležité pro mne vědět, jak jste tedy na tom s porodem, případně kdy jste kojení skončila, zda se mléko ještě tvoří -může přetrvávat zvýšený hormon prolaktin apod.
Říkáte, že št. žláza je vyšetřena a i jinak jste v pořádku - to je důležitá informace,
Ještě jsem nepochopil, proč jste se nedohodli na jednosložkové gestagenní antikoncepci např. na tělísku Mirena? to obvykle tyto problémy nedělá, jde ale o to, kdy plánujete další dítě nebo třeba již vůbec ne. To vše mi do informací chybí.
Určitě ale Váš lékař nepochybil, protože nemohl vědět, jak na jednosložkovou antikoncepci budete reagovat - někdy je třeba to prostě vyzkoušet. To není chyba.

Obecně ale mohu říci, že pokud u Vás nenajdeme zvýšenou hladinu prolaktinu a všechny ostatní výsledky jsou normální jak říkáte (horm.profil z krve obvykle nic moc neobjeví-bohužel), tak lze přisuzovat padání vlasů třem důvodům :
1/stav po porodu, což někdy vede k výraznému vypadávání (a to i během gravidity, při kojení a někdy právě i po ukončení kojení)
2/při užívání antikoncepce - nelze předem říci, jak která žena na jednotlivou antikoncepci bude reagovat
3/psychické důvody a stres - velmi častý důvod
V kombinaci s poporodním stavem by to mohl být ten důvod.
Nerad ale takhle ordinuji, aniž bych pacientku viděl.
Pokud bude problém přetrvávat, můžete mne navštívit v Sexuologiockém ústavu, kam se objednáte (objednací doba je velmi krátká) a domluvíme se na dalším vyšetření případně postupu, mohu Vás pak mohu i vyšetřit na gyn.pracovišti kde také působím, ať je nález komplexním, pokud nebudete mít gynekologický nález s sebou.
S pozdravem
MUDr.Luděk Fiala,MBA