Dobrý den, v listopadu mě čeká porod a mám psychický blok z cévkování, který trvá už z dětství. Dá s

2 Počet odpovědí:
Dobrý den, v listopadu mě čeká porod a mám psychický blok z cévkování, který trvá už z dětství. Dá se tomuto ''zákroku'' nějak předejít u porodu? Včera mě zkoušeli vycévkovat na gyn. kvůli nějakým problémům, ale bohužel se to nepovedlo a strach ještě stoupl...děkuji
Dobrý den,
U spontánního porodu se rutinně močový měchýř necévkuje. Pokud budete schopná se sama vymočit, tak k tomu není důvod.
Pokud by se jednalo o císařský řez, tak by vám byl zaveden permanentní močový katetr (tzn. nebylo by to jednorázové vycévkování, ale cévka, na jejímž konci je naplněný balónek, by ve vás zůstala do té doby, než byste byla mobilní. Moč odtéká do sběrného sáčku hadičkou napojenou na cévku.)
Po porodu byste se měla vymočit (vyprázdnit močový měchýř, tak aby nebránil děloze v její retrakci a vracení se na původní místo, což zabraňuje krvácení. Pokud by se vám to nepovedlo, tak poté se cévkuje. Neboť nemůžu mluvit za všechny porodnice, tak ve FNKV i některých dalších porodnicích se dá toto cévkování odložit na dobu až 6 hodin po porodu, pokud žena nekrvácí a děloha retrahuje, během kterých má žena možnost doplnit tekutiny a následně se i sama vymočit.

Pro spontánní vymočení vám může pomoci zkusit močit ve sprše pod tekoucí vodou. Nebo si posedět pár minut na toaletě a pořádně se uvolňovat s každým výdechem.

A jedna poslední rada, nebojte se ničeho, odhoďte všechny vaše strachy, abyste si to tím naopak nepřivolala. Buďte uvolněná během každé kontrakce a prodýchávejte si ji. Určitě to zvládnete! Věřte si a nebojte se =)