Dobrý den, v 5 letech jsem měla úraz zubů, na železné houpačce jsem si nárazem do stojny houpačky vy

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, v 5 letech jsem měla úraz zubů, na železné houpačce jsem si nárazem do stojny houpačky vyrazila přední zuby. Do 18 let jsem měla zlaté korunky, poté bílé, pryskyřicové. Lékař již mým rodičům sdělil, že nárazem byly poškozeny kořeny druhých zubů a budu mít větší kazivost zubů. Již 10 let mám obyčejné, pryskyřicové korunky bez spodního "postříbření" a se zuby jsem byla maximálně spokojená. Bohužel korunky se časem sesouvají a došlo k prasnutí jedné z nich. Na půlce zubu mám korunku a na druhé mi kouká pahýlek mého zubu. Jelikož nemám finance nazbyt, jsem v částečném invalidním důchodu, jsem samoživitelka se dvěma studujícími dcerami, již dlouho hledám zubaře, který je schopen odstranit staré korunky a "nalepit" nové obyčejné, pryskyřicové. Mám možná hloupý dotaz, ale existuje něco jako oprava zubů ze zdravotních důvodů? Jsem ze svého stavu chrupu zoufalá, chci se smát jako dříve, mluvit s lidmi bez zakrývání úst. Můžete mi prosím pomoci, nebo alespoň poradit někoho, kdo by mi po dlouhé době vyšel vstříc? Na kompozitní korunky opravdu peníze nemám. Snažím se čistit si zuby i několikrát za den, ale i tak cítím, že mě zuby pobolívají. Byla jsem řádně na preventivních prohlídkách, ale už dlouho mi s nimi nikdo nic nedělal. Předem moc děkuji za odpověď, budu doufat, že mi pomůžete. Simona
Dobrý den, Simono.
Asi jste chtěla říci, že nemáte peníze na celokeramické korunky. Kompozitní korunky jsou totiž právě ty plastové, s nimiž jste byla (jak píšete) tak spokojená a měly jen tu drobnou vadu, že se rozpadly. Zcela zákonitě. Nemohlo to s nimi dopadnout jinak. Otázkou je dále stav zubů, na nichž korunky sedí, a zkušenost mi říká, že to bude bída a korunky jsou jen vrcholek ledovce. Zkuste se obrátit na stomatologickou kliniku fakultní nemocnice a lékařské fakulty. Studenti budou rádi, že mají pacienta, a ušetříte. Jen zvažte, jestli je šetření na zubech ta nejlepší volba a zda by nešlo oželet něco jiného.
A ještě jedna poznámka na závěr: zuby nejsou nic, bez čeho by se nedalo žít a jejich stav mají jejich majitelé ve svých rukou. Není možné, aby se nevelká část ekonomicky aktivní společnosti skládala na živobytí starobních důchodců, invalidních důchodců a samoživitelek a ještě jim kromě příspěvků na všechno možné, léčby rakoviny, infartku myokardu, mrtvic, cukrovky, úrazů atd. platila i zuby. Pokud existuje možnost, jak zuby bez poškození zdraví na pojišťovnu zachovat, jistě bude využita. Pokud taková možnost není a na "nadstandardní" (tedy kvalitní, funkční a trvalé) ošetření vedoucí k zachování zubů nemáte zdroje, pak je mi líto, ale budete bezzubá.