Dobrý den, utrpěl jsem úraz ucha, mám perforaci bubínku a bylo mi řečeno, že musím za 3 měsíce na plastiku. Dělám bojové umění a dostal jsem kop přímo na ucho. Ihned mi zalehlo, koupil jsem si borovou vodu ale jakmile jsem ji dostal do ucha, byla to neskutečná bolest. Vlastně jsem od té doby přišel i o chuť v polovině jazyka. Po 3 dnech od toho kopu mi z ucha začalo téct a nastaly bolesti. Jel jsem na pohotovost, tam mi ucho paní doktorka propíchla a dala nějaké kapky. Po 2 dnech od pohotovosti jsem šel na kontrolu na ORL, kde mi pan doktor nasadil atb. Po týdnu zánět ustál ale pan doktor mi řekl, že tam mám díru jako Brno v bubínku, za další týden mi řekl to stejné ale že si mysli, že to je něco staršího. Když jsem byl malý, mohlo mi být 10 let, teď mám 22 let, měl jsem úraz ucha ale vše se poté jevilo v pořádku. Prý se mi to ale jen zalepilo a teď tím kopem se mi to zase rozjelo a už to nesroste. Ucho mě nebolí, neteče mi z něho ale neslyším. Musím na plastiku a do té doby tam nesmím dostat ani kapku vody. Chci se zeptat, mohu dělat bojové umění před operaci i po? Jde mi o to, jestli to bude vadit, když do toho budu dostávat údery a jestli se něco může stát. Dále se chci zeptat na tu chuť v tom jazyku. Také si musím najít lékaře, který mi zákrok provede. Jak je to nákladné a nevíte, jestli to hradí pojišťovna? Mám RBP. A jestli byste mi nějakého lékaře doporučili prosím. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, operace bubínku tzv myringoplastika vytvoří nový bubínek. Operace je hrazena pojišťovnou. Bojové umění s údery na hlavu bych nedoporučoval,neboť hrozí opětné protržení bubínku.
S pozdravem
MUDr. Pavel Ovísek

Dobrý den, plně souhlasím s kolegou Ovískem.

Dovolím si pouze doplnit, že pravděpodobně došlo k poškození drobného nervu probíhajícího přes středouší, který zajišťuje chuťové čití skoro na 1/2 jazyka. Pokud je tento nerv úrazem (kopem) přerušen, tak se jeho funkce neobnoví, ale téměř všichni pacienti s poruchou funkce tohoto nervu po pár měsících přestanou vnímat problém s chutí. Domníváme se, že mozek začne přijímat chuťové informace z druhé poloviny jazyka.

Pacienti po mých operacích nemají omezení stran bojových sportů, ale upozorňuji, že po dobu minimálně 14 dní a lépe 1 měsíce po zákroku je nutné bojové sporty vynechat.

V případě, že není poraněný pouze bubínek, ale i sluchové kůstky, tak je dobré, aby operatér věděl o Vaší zálibě v bojových sportech, aby použil, co nejstabilnější náhradu poškozené kůstky. Jinak by při prudkém pohybu hlavy mohlo dojít k jejímu posunutí a opětovnému zhoršení sluchu.

Zdravím, R Salzman
Přeji hezký den, patrně jste v dětství mněl po zánětech středouší jizvu na bubínku, která nyní vlivem tlakové vlny po úderu na ucho praskla. Došlo zároveň k porušení jednoho z chuťových nervů probíhajících středouším, tzv. chordy tympani. Porucha chuti se časem spraví. Při perforovaném bubínku bývá porucha sluchu malá až střední, pokud je těžká, nutno revidovat středoušní kůstky. Výkon je hrazen pojišťovnou, a provádí se na všech klinických pracovištích.
Dobrý den. Nezbývá než souhlasit s informacemi, které jsou obsaženy v odpovědích kolegů výše. Myringoplastika je výkon vedoucí k vytvoření nového bubínku a je hrazen zdravotní pojišťovnou. Provozování bojových sportů není po zákroku vyloučené, je však nutné brát v úvahu zvýšené riziko opětovného poškození bubínku či struktur středního ucha.
S pozdravem
M. Kotulek