Dobrý den, Před rokem jsem vysadila antikoncepci. Od té doby mám veliké bolesti při menstruaci. Ano

Před rokem jsem vysadila antikoncepci. Od té doby mám veliké bolesti při menstruaci. Ano vím, že antikoncepce bolesti snižuje. Už 2x jsem byla vyšetřovaná u své lékařky. Dělala mi ultrazvuk a říkala, že nevidí, žádné cysty, myomy nic co by to mohlo způsobovat. A že to bude tím, že antikoncepce mi bolesti snižovala.
Ale ty bolesti jsou opravdu veliké. Takové křeče, chvíli nic, pak mám křeče, pak to povolí a zachvíli začne znovu. Bohužel mi na to nepůsobí žádné analgetika prodejná. Ani algifen který mi předepsala lékařka nepůsobí. Zkoušela jsem přírodní čaje-kontryhel, maliník. Lékařka mi i doporučila mastodynon, že prý může zlepšit hormony v těle. Nic. Bolesti mě obtěžují přes den, a v noci mě budí i ze spaní. První den i mám průjem a pocit na zvracení (což je při menstruaci i normální). Paní doktorka mi provedla ultrazvuk jak píšu výše a sdělila, že někdo bolestivou menstruaci má.
Je nějaké možnosti vyšetření jak zjistit proč? Krev nebo něco takového? Opravdu ty bolesti jsou veliké. Antikoncepci brát nechci s manželem se snažíme 5 měsíců o miminko.
Poslední dobou je má menstruace i slabá , že není zapotřebí moc měnit hygienické pomůcky. A když jdu na toaletu tak při vykonání malé potřeby tak vidím v míse nebo i na papíru malé cucky krve.
Trochu se obávám té všude uvádějící se endometriozy, která se bohužel dá zjistit pouze laparoskopicky.
Děkuji za Vaši odpověď a pomoc. Chtěla bych znát názor zda lze ještě provést nějaká vyšetření.
obávám se, že jiná možnost, jak ověřit nebo vyloučit endometriózu než laparoskopická, není. Nicméně, jestliže se snažíte otěhotnět a povedlo by se to, pak těhotenství je jednou z možností léčby endomnetriózy. Po porodu většinou dochází ke změně charakteru cyklu (vymizení nebo zmírnění bolestí).Na druhé straně je však známo, že endometrióza může být příčinou sterility. Tedy jestliže to shrneme, doporučil bych snažit se ještě pár měsíců o graviditu a když se nepodaří, pak ev. podstoupit laparoskopické vyšetření a při potvrzení diagnózy endometriózy, tuto léčit. Pak se opět o těhotenství pokusit a při neúspěchu se obrátit na centrum asistované reprodukce.
S pozdravem

Mám stejný názor jako MUDr Rohlíček
Potíže, které líčíte, odpovídají diagnóze tzv. dysmenorey, tedy bolestí a dalších potíží vázaných na období menstruace (většinou prvních dní menstruace). Pokud jsou křečovité bolesti navíc spojeny i s průjmy, svědčí to pro účinek nadbytečného množství látek, zvaných prostaglandiny. Ty se uvolňují z buněk děložní sliznice při jejím rozpadu, zpětně se vstřebávají do krve a vyvolávají mimo jiné křeče hlakého svalstva (tedy dělohy, vejcovodů, ale i střeva - odtud průjmy).
Antikoncepce je velmi účinná, protože (tím, že blokuje ovulaci a s ní související změny děložní sliznice) množství prostaglandinů snižuje. Ovšem je nevhodná u žen, které chtějí otěhotnět nebo hormonální antikoncepci nesmí užívat. S určitou pravděpodobností by tedy mohly pomoci jiné léky, které tlumí tvorbu prostaglandinů, ale nenarušují možnost otěhotnění - a to jsou tzv. nesteroidní antiflogistika (léky protizánětlivé). Patří mezi ně známé léky jako ibuprofen [Ibalgin], diklofenak [Voltaren], nimesulid [Nimesil] a další. Působí proti bolestem, ale ne tak, že by bránili vnímání bolesti (jako Algifen nebo Paralen), ale protože tlumí tvorbu látek, které pociťování bolesti vyvolávají - a to jsou právě prostaglandiny.
Doporučil bych vám tedy zkusit užívat např. Ibalgin 400 mg 2x denně asi týden před očekávanou menstruací.
Laparoskopická diagnostika (případně potvrzená diagnóza) vám stejně nepomůže vyřešit početí, její konzervativní (neoperační) léčba spočívá především v zablokování menstruačního cyklu, nejlépe těhotenstvím :-)