Dobrý den, paní doktorka mi zjistila málo železa v krvi, řekla mi skoro anemický stav. Mám pocity na omdlení, občas bušení srdce, bolí mě stehna a záda, nechuť k jídlu. Může být vše od nedostatku železa? Mám dvě malé děti. Je to nepříjemné. Dostala jsem 1x denně Sorbifer Durules. Beru ho ráno na lačno, zepiju vodou s citronem a za hodinu snídám. Vstřebá se takhle nejlépe? Předem děkujiza odpověď Markéta
Dobrý den, při užívání železa postupujete zcela správně.Potíže, které popisujete mohou být způsobené anemií, pokud budou trvat i po úpravě hodnot krevního obrazu, bude nutné zvážit i jiné příčiny a případně doplnit další vyšetření.

je potřeba vědět, co se všechno vyšetřilo a co ne, tedy třeba štítná žláza, jaterní testy, vitamín B 12 a kyselina listová a další, proto je potřeba tyto věci s lékařem probrat, aby se doplnila vyšetření která zatím nebyla provedena, pokud se nebude stav nějak výrazně měnit či zhoršovat, stačí ty další odběry provést až při kontrole krevního obrazu a železa, ale je potřeba lékaře před odběrem upozornit na přítomnost vašich potíží, aby zaměření jeho bylo cílené i na jiné možné příčiny než je jen ta anemie, z krve se dělá tisíc možných různých vyšetření a lékař samozřejmě nemůže dělat všechny naráz, takže musí vybrat jen nějaká a při kontrolách pak případně toto rozšiřovat na věci které se dosud nedělaly, vaše potíže i ta anemie může být způsobena třeba alergií na lepek, což se běžně nedělá při prvním odběru krve, proto je potřeba s lékařem tyto potíže při kontrolách vykomunikovat, aby zvážil další možné příčiny potíží a ta další vyšetření samozřejmě zvážil, a proto také pokud chcete něco konzultovat s jiným lékařem, musíte přesně znát nejen to co se zjistilo ( nízké železo a nižší krevní obraz ) ale také všechny ostatní vyšetřené hodnoty, aby právě bylo možné zvážit další postup ( tedy vyšetřit to co ještě provedeno nebylo ), a máte právo vyžádat si kopii všech vašich nálezů, abyste je mohla předložit i jiným lékařům k posouzení, děkuji.